تست آنژیوتنسین چیست

با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق اپلیکیشن و یا وب سایت آسان آزمایش درخواست آزمایش آنژیوتنسین یا سایر آزمایشات را در منزل یا محل کارتان دهید و جواب آزمایشتان را آنلاین دریافت کنید

آزمایش آنژیوتنسین - Serum angiotensir Converting Enzyme

آزمایش CBC
تست های پزشکی

در صورتی که تمایل دارید در منزل یا محل کار خود آزمایشات پزشکی انجام دهید می توانید از طریق سامانه آسان آزمایش درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید و منتظر هماهنگی آزمایشگاه جهت نمونه گیری در محل دلخواه خود باشید.جهت نصب اپلیکیشن اینجا کلیک کنید.

نام های دیگر آزمایش آنژیوتنسین

ACE – Serum Angiotensin Converting Enzyme – SACE

هدف از انجام آزمایش آنژیوتنسین

هدف از انجام این آزمایش اندازه گیری آنزیم ACE می باشد. این آنزیم توسط سلول های اندوتلیال پوشاننده ی دیواره داخلی عروق ترشح می شود و در تنظیم فشار خون نقش دارد. این آنزیم تبدیل آنژیوتنسين ا (فرم غیر فعال) به آنژیوتنسين ۲ (فرم فعال) را کاتالیزه می کند، آنژیوتنسين یک وازوپرسور قوی است که موجب انقباض دیواره ی عروق شده و فشار داخل رگ ها را بالا می برد.

ترشح ACE در اطراف ضایعات گرانولومایی افزایش می باید بیماری سارکوئیدوز یک بیماری التهابی گرانولومایی است که سیستم ایمنی را درگیر می کند و مکانیسم ایجاد آن کاملا شناخته شده نیست؛ و عوامل ژنتیکی و محیطی متعددی در ایجاد این بیماری دخیل هستند.گرانولوما یک واکنش التهابی خاص است که علاوه بر بیماری سارکوئیدوز در برخی بیماری های عفونی مانند سل، هیستوپلاسموز و جذام نیز دیده می شود. همچنین در بعضی بیماری های شغلی مانند تماس طولانی با بريليوم، سیلیکون و آزبست نیز ممکن است ضایعات گرانولومایی ایجاد شود.

علت درخواست آزمایش آنژیوتنسین

تشخیص و پیگیری بیماری سارکوئیدوز

تشخیص افتراقی سارکوئیدوز از دیگر بیماری های مشابه

وجود ضایعات گرانولومایی در زیر پوست، سرفه، سرخی و اشک ریزی از چشم ها، درد مفاصل

ارزیابی اثربخشی درمان در بیماران شناخته شده تحت درمان

تست‌های آزمایشگاهی مکمل آزمایش آنژیوتنسین

AFB culture – Sputum culture – Liver pornel – CBCCalcium

نمونه مورد نیاز برای انجام آزمایش آنژیوتنسین

نمونه خون سیاهرگی

شرایط لازم برای انجام آزمایش آنژیوتنسین

شرایط خاصی لازم نیست

عوامل تداخل و ایجاد کننده نتایج کاذب آزمایش آنژیوتنسین

داروهای مهار کننده ACE در درمان فشار خون و دیابت به کار می روند. مصرف این داروها می تواند در سنجش سطح ACE در خون تاثیر بگذارد.

تفسیر آزمایش آنژیوتنسین

سطح ACE در ۵۰ الی ۸۰ درصد از بیماران مبتلا به سارکوئیدوز افزایش می یابد؛ البته عدم افزایش ACE تشخیص این بیماری را به طور قطع رد نمی کند. سطح ACE در مرحله ی اولیه بیماری، در مرحلهی غیرفعال، و نیز در مرحله ی بسیار مؤمن، ممکن است بالا نباشد، پس از تشخیص بیماری، اندازه گیری ACE می تواند برای مانیتور کردن اثربخشی درمان استفاده شود برای تایید تشخیص باید آزمایش های تکمیلی انجام شود، از جمله: کلسیم خون و ادرار، پانل آزمایش های آینده معاینه پوست برای یافتن ضایعات گرانولومایی، آزمایش های ریوی و عکس سینه معاینه کامل چشم ها، بیوپسی از اندام ها از جمله کید، ریه، پوست، غدد لنفاوی و آزمایش Slit Lamp.

افزایش آنژیوتنسین در مواد زیر مشاهده می‌شود:

بیماری ایدز – هیستوپلاسموز – دیابت – پرکاری تیروئید – لنفوم – سیروز کبد –  بیماری سل – جزام

کاهش آنژیوتنسین در موارد زیر مشاهده می‌شود:

همولیز و افزایش چربی خون، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD)، فيبروز کیستیک، سرطان ریه، آمفیزم، مصرف داروهای استروئیدی، گرسنگی شدید و پرکاری تیروئید.

سایر مطالب مرتبط

تست کرونا در منزل آزمایش آلدولازآزمایش لیپازآزمایش کراتینینآزمایش اسیداوریکعلل افزایش و کاهش اسید اوریکسامانه آسان آزمایشآزمایش ASTآزمایش ANCAآزمایش GGTآزمایش کلسترولآزمایش نیتروژن اورهکلیات سنگ کلیه علایم و درمان کبد چرب