با آسان آزمایش خدمات پزشکی همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق اپلیکیشن و یا وب سایت آسان آزمایش درخواست انجام سونداژ در منزل دهید 

سونداژ در منزل

سونداژ در منزل یکی از خدمات ارزنده ای است که امروزه در منازل شخصی ارائه می شود. در گذشته افراد برای نصب سوند (sonde) مجبور بودند به مراکز درمانی مراجعه کنند، زیرا تنها در این مراکز این خدمات ارائه می شدند. اما امروزه انواع خدمات درمانی به درون منازل راه پیدا کرده اند و در دوران همه گیری اپیدمی کرونا خدمات در منزل ارزش چند برابر پیدا کردند چرا که خیلی از افراد افراد نمی توانستند به آسانی به مراکز درمانی مراجعه کنند.

سونداژ در منزل توسط پرستاران حرفه ای و به صورت 24 ساعته کاملا شبانه روزی حتی در روزهای تعطیل نیز انجام می شود. بنابراین در هر ساعت از شبانه روز که بخواهید می توانید از خدمات سونداژ آسان آزمایش استفاده کنید.

سوند چیست؟

سوند یک وسیله پزشکی است که برای جمع آوری مایعات بدن مانند ادرار به کار می‌رود. سوند شامل یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که از یک سر به داخل بدن و از سر دیگر به بیرون متصل می شود. استفاده از سوند در برخی موارد از جمله بیماری‌های کلیوی، ناتوانی در تخلیه مثانه، جراحی‌های مرتبط با دستگاه ادراری و دیگر مشکلات پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، استفاده نادرست از سوند ممکن است با مشکلات و عوارضی همراه باشد، بنابراین باید توصیه‌های پزشکی را دقیقاً دنبال کرد و تنها در صورت لزوم از سوند استفاده کرد. حالا شاید سوال پیش بیاید که منظور از سونداژ در منزل چیست؟

سونداژ در منزلسونداژ در منزل چیست و توسط چه کسی انجام می شود؟

سونداژ در منزل شامل خدمات نصب سوند و تعویض آن در منزل می شود. برخی از افراد به دلایل متعدد ممکن است مجبور باشند از سوند برای تخلیه ادرار خود استفاده کنند. البته کنترل تخلیه ادرار نیز یکی دیگر از دلایل نصب شوند است. اما نصب کردن سوند و یا تعویض کردن آن کار هر کسی نیست. زیرا کمتر کسی می تواند این کار را با دقت و مهارت لازم انجام دهد.

اگر نصب سوند توسط فرد غیر حرفه ای انجام شود ممکن است مشکلات متعددی برای فرد از جمله عفونت های ادراری به وجود بیاید. خدمات نصب سوند در منزل توسط پرستاران حرفه ای و ماهر انجام خواهد شد. زیرا پرستاران دوره ها و آموزش های لازم برای این کار را پشت سر گذاشته اند.

اهمیت ارائه خدمات سونداژ در منزل

اراده خدمات سونداژ در منزل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا بسیاری از بیمارانی که باید از سوند استفاده کنند نمی توانند برای دریافت خدمات به مراکز درمانی مراجعه کنند. مخصوصا بیمارانی که توانایی حرکتی ندارند اصلا نمی توانند هر بار برای تعویض سوند خود به مراکز درمانی مراجعه کنند.

همچنین این بیماران حین رفت و آمد ممکن است به بیماری های دیگری مبتلا شوند. در نتیجه سلامت آن ها به شدت به خطر می افتد. خدمات سونداژ در منزل جهت راحتی بیشتر بیماران و اطرافیان آن ها توسط آسان آزمایش ارائه می شود که باعث می شود در وقت و انرژی بیمار به شدت صرفه جویی می شود.

چه کسانی باید از خدمات سونداژ در منزل استفاده کنند؟

افراد مختلفی به صورت روزانه به خدمات سونداژ در منزل نیاز پیدا می کنند. برخی از بیمارانی که عمل های سخت انجام داده اند توانایی رفتن به توالت را ندارند. این افراد برای تخلیه ادرار خود باید از سوند استفاده کنند. همچنین مشکلات کلیوی، مشکلات عصبی، مشکلات گوارشی مانند یبوست ممکن است مانع از تخلیه طبیعی ادرار شوند. در واقع این مشکلات می توانند سیستم دفع ادرار را تحت تاثیر قرار دهند.

بنابراین افرادی که این مشکلات را دارند ممکن است در مواقعی نتوانند ادرار خود را تخلیه و به سوند نیاز پیدا کنند. خدمات نصب سوند در منزل به وفور برای سالمندانی که توانایی حرکتی ندارند و یا سالمندانی که به زوال عقل دچار شده اند انجام می شود. بیمارانی که آلزایمر دارند نمی توانند ادرار خود را کنترل کنندکه در نتیجه برای بهداشت بیشتر این افراد سونداژ انجام می شود.

سوند ادرار زنان

سوند ادرار یا کاتتر ادراری یک وسیله پزشکی است که برای جمع آوری ادرار از داخل بدن به کار می‌رود. سوند ادرار زنان به دلیل تفاوت‌های جنسیتی، با سوند ادراری مردان متفاوت است. سوند ادراری زنان به صورت یک لوله از پلاستیک یا لاتکس تهیه می‌شود که دارای سری دوگانه است. سوند زنانه از یک سمت به داخل دستگاه ادراری و از سمت دیگر به بیرون از بدن وصل می‌شود. قسمتی از سوند زنانه که به داخل بدن وارد می‌شود به صورت منحنی شکل و با اندازه کوچکتری تهیه می‌شود تا بتوان به راحتی وارد داخل دستگاه ادراری کرد.

سوند ادراری زنان ممکن است برای جمع آوری ادرار در مواردی که فرد ناتوان است و یا برای انجام برخی آزمایش‌های پزشکی از جمله انجام سیستوسکوپی و یا برای تخلیه مثانه پس از جراحی به کار گرفته شود. متخصصین پزشکی و پرستاران به عنوان کارشناسان حرفه‌ای و با دقت و دانش کافی این فرآیند را انجام می‌دهند..با این حال، سوند زنانه ممکن است با مشکلات و عوارضی همچون التهابات و عفونت‌های دستگاه ادراری همراه باشد، بنابراین باید توسط افراد متخصص نصب و تعویض شود.

آزمایش خون در منزلانواع سونداژ در منزل

مهم نیست بیمار شما از چه نوع سوندی استفاده می کند، خدمات سونداژ در منزل برای نصب و تعویض انواع سوندها انجام می گردد. سوندها از نظر نصب و مدت استفاده به دو دسته: سوند موقتی و سوند دائمی تقسیم می شوند در ادامه به ارائه توضیحاتی در مورد این دو نوع سوند می پردازیم.

سوند موقتی

سوندهای موقتی از طریق مجاری ادراری و یا به صورت خارج از مجاری ادراری نصب می شوند. این سوندها به صورت موقتی توسط بیمار استفاده شده و همیشگی نیستند. برای نصب این سوند می توان از سوندهای یکبار مصرف نیز استفاده کرد.

سوند دائمی

سوند دائمی برای افرادی استفاده می شود که برای مدت زمان بسیار طولانی و یا برای همیشه مجبور به استفاده از سوند باشند. این نوع سوندها کمتر به صورت خارجی و بیشتر به صورت داخلی نصب می شوند. سوند داخل مجرای ادراری قرار داده می شود تا عملیات تخلیه بهتر صورت گیرد. البته در مواقعی نیز لازم است با استفاده از جراحی، سوراخی به مثانه ایجاد شود.

انواع سوند ادرار

سوند ادراری به دو نوع تقسیم می‌شود: سوند کاتتری و سوند ادراری خارجی.

  • سوند کاتتری: یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که از طریق داخل دستگاه ادراری وارد می‌شود تا به مثانه رسیده و مایعات را جمع آوری کند. سوند کاتتری به عنوان روش درمانی در بیماری‌هایی مانند ناتوانی در تخلیه مثانه، انسداد دستگاه ادراری و کاهش قدرت دفع ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • سوند ادراری خارجی: این نوع سوند ادراری نیاز به برش و ایجاد یک سوراخ در بخش پایینی شکم است. سپس لوله سوند از طریق این سوراخ وارد داخل دستگاه ادراری می‌شود و به مثانه متصل می‌شود. سوند ادراری خارجی برای بیمارانی که برای هر دلیلی نمی‌توانند از سوند کاتتری استفاده کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه انجام خدمات سونداژ در منزل

نحوه ارائه خدمات سونداژ در منزل توسط پرستاران با رعایت تمام اصول بهداشتی و ایمنی انجام می شود. رعایت اصول بهداشتی برای سلامتی فرد بیمار بسیار لازم است. زیرا اگر اصول بهداشتی رعایت نشود ممکن است فرد به انواع عفونت ها مبتلا شده و سلامتی آن به خطر بیفتد. نصب سوند توسط پرستار در کمال دقت و آرامش انجام می شود و بیمار ناراحتی بسیار کمتری را احساس می کند.

توجه داشته باشید نحوه نصب سوند در منزل کاملا بستگی به نوع سوند استفاده شده دارد. زیرا روش نصب سوندهای مختلف با هم متفاوت می باشد. برای نصب سوند ابتدا پرستار دستان خود را به خوبی شسته و ضدعفونی می کند. سپس پرستار محل وصل سوند، ناحیه تناسلی و اطراف آن باید کاملا ضد عفونی کرده و آن را خشک می کند. بعد از اتمام این کارها سوند طبق دستورالعمل های مخصوص برای بیمار نصب می شود.

برای خدمات سونداژ در منزل از کدام مرکز درمانی کمک بگیریم؟

خدمات سونداژ در منزل امروزه توسط موسسه های گوناگون ارائه می شوند. اما بهتر است در انتخاب موسسه مورد نظر خود نهایت دقت را به خرج دهید. زیرا بسیار مهم می باشد که یک موسسه خدمات خود را چگونه به مشتریان خود ارائه می دهد. متاسفانه برخی از موسسه ها از افراد غیرحرفه ای و آموزش ندیده برای ارائه خدمات خود استفاده می کنند. این افراد به دلیل عدم آگاهی و غیرحرفه ای بودن خود می توانند باعث ایجاد مشکل برای بیمار شوند.

بنابراین قبل از انتخاب موسسه جهت دریافت خدمات سونداژ در منزل مورد نظر سعی کنید در مورد اعتبار و سابقه آن اطلاعات جامعی کسب کنید. یک مرکز خدمات پرستاری و درمانی خوب، موسسه ای است که حرفه ای ترین و بااخلاق ترین کارمندان متخصص را دارد و خدمات خود را سر وقت تعین شده ارائه می دهند تا شاهد کمترین اتلاف زمان باشید. از همه مهمتر مرکز میبایست دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان باشد تا بتوانید به آن موسسه اعتماد کنید.

سونداژ در منزلوصل و تعویض انواع سوند در منزل

همانطور که اشاره شد، در گذشته افراد برای تعویض انواع سوند به بیمارستان مراجعه می کردند. اما با شیوع بیماری کرونا لازم شد افراد با وصل و تعویض انواع سوند در منزل آشنا شوند. اما در میان انواع سوند حتما نیاز است که با طریقه وصل و تعویض سوند ادرار آشنا شوید، زیرا بیشتر افراد در یک مقطع از زندگی ممکن است با مشکل دفع ادرار روبه رو شوند. حتی ممکن است شما افراد مسنی را در منزل خود داشته باشید که نیاز به وصل و تعویض سوند در منزل داشته باشند. به همین خاطر به شما توصیه می شود با آسان آزمایش که یکی از خدماتش وصل و تعویض سوند در منزل است آشنا شوید.

تعویض سوند ادراری به طور معمول توسط پرستاران یا پزشکان انجام می‌شود. برای تعویض سوند ادراری در منزل، ابتدا باید مواد ضدعفونی کننده، گاز، دستکش و لوازم ضروری دیگری را آماده کرده و آن‌ها را در دسترس داشته باشید. سپس باید موقعیت بیمار را تعیین کرده و لوله سوند ادراری قبلی را با احتیاط و به آرامی خارج کنید.

سپس لوله سوند ادراری جدید را وارد کنید و به دقت تأیید کنید که لوله به درستی در داخل دستگاه ادراری و مثانه قرار گرفته است. اگر بیمار احساس درد یا علائم غیر عادی دیگری مانند خونریزی، التهاب و یا تورم در منطقه لوله سوند ادراری، باید به سرعت به پزشک مراجعه کنید. لذا توصیه می شود که تعویض سوند توسط یک پرستار با تجربه یا پزشک انجام شود.

سوند معده چیست؟

می توان گفت یکی از سخت ترین کارها مراقبت از بیمارانی است که در امر گوارش دچار مشکل شده اند. معمولا بیمارانی که توانایی بلع خود را از دست داده اند و با سوند تغذیه می کنند به آنها بیماران گاواژی می گویند. گاهی اوقات بعضی از بیماران به دلایلی مانند جراحی، بی اشتهایی و اختلالات بلع نمی توانند از طریق خوراکی تغذیه کنند. برای اینگونه از بیماران تغذیه لوله ای یک راه موثر است. این روش توسط سوند معده که به آن لوله گاواژ نیز می گویند صورت میگیرد.

معمولا وصل و تعویض سوند در منزل کار سختی است اما این کار تا زمانی دشوار بود که آسان آزمایش تاسیس نشده بود. ولی امروزه آسان آزمایش با خدماتی که به کاربران خود ارائه میدهد بسیاری از مشکلات افراد بیماری که حتی توانایی رفتن به سرویس بهداشتی را ندارند حل کرده است. زیرا یکی از ده ها خدماتی که آسان آزمایش به کاربران خود ارائه میدهد اعزام پرستار های حاذق و ماهر به منزل بیماران برای تعویض و وصل سوند می باشد.

لوله بینی معده ای (NGT) چیست؟

NGT چیست؟ لوله بینی معده ای یا NGT در واقع لوله کوتاهی می‌باشد که بیشتر مواقع برای رساندن غذا و دارو از آن استفاده می شود. این مدل از سوند بیشتر برای درمان های کوتاه مدت یعنی سه تا چهار هفته ای مورد استفاده قرار میگیرد. این لوله در واقع یک کانال برای انتقال انواع محلول ها به وسیله سرنگ می باشد. حتی بعضی از مواقع برای بیرون کشیدن گاز معده نیز از آن استفاده می شود. مطمئناً برای همه افرادی که در زمینه وصل و تعویض انواع سوند مهارت ندارند استفاده از این لوله کار دشواری می باشد و ممکن است شرایط به گونه ای باشد که نتوانید بیمار را هر روز به بیمارستان منتقل کنید.

در این صورت حتما باید یک فرد ماهر در منزل شما باشد تا این کار را برایتان انجام دهد. آسان آزمایش یکی از بهترین پلتفرم هایی می باشد که در انجام امور پزشکی به شما کمک می‌کند. برای انجام این کار در منزل تنها کافی است در آسان آزمایش درخواست خود را ثبت کنید تا در اولین فرصت از خدمات وصل و تعویض انواع سوند در منزل توسط ماهر ترین پرستاران بهرمند شوید. اگر بیمار نیاز به ساکشن تراپی در منزل دارد می توانید همین حالا درخواستتان را ثبت کنید.

مهم ترین اهداف استفاده از لوله بینی معده ای (NGT) در منزل چیست؟

  • برای تغذیه راحت و بهتر بیمارانی که با مشکل بلع دست و پنجه نرم می کنند.
  • برای تغذیه بیمارانی که به کما رفته اند یا حالت نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل دارند.
  • برای تغذیه بیمارانی که نمی توانند از طریق دهان کالری های مورد نیاز بدن را دریافت کنند.

سوند ادراری (فولی) چیست؟

سوند ادراری (فولی) یک لوله باریک است که دارای جنس نیمه انعطاف پذیری می باشد. ساختار و نحوه کار این سوند به گونه ای می باشد که از طریق یک لوله توخالی ادرار را از میانه دریافت می کند و در یک کیسه تخلیه می کند. کاربرد سوند های ادراری بیشتر مواقعی مشخص می شود که یک فرد جراحی انجام داده است و توانایی رفتن به دستشویی را ندارد. البته این نوع از سوند برای سالمندانی که دیگر قادر به انجام کار های شخصی خود نیستند و توانایی راه رفتن را ندارند نیز کاربرد دارند.

همچنین یکی دیگر از کاربرد سوند های ادرای این است که می توان از آن برای افرادی که دچار فلج شدن و یا قطع عضو شدن نیز استفاده کرد. بهتر است بدانید این نوع از سوند بیشترین کارایی را دارد و دارای اهمیت بالایی می باشد. زیرا در صورتی که ادرار از مثانه خارج نشود باعث آسیب رسیدن به کلیه می شود به همین خاطر پزشکان از این نوع سوند برای بیمار های زیادی استفاده می کنند. همچنین بهتر است بدانید تعویض سوند در منزل از اهمیت بالایی برخوردار است به همین خاطر پزشکان اغلب آن را به همراهان بیمار آموزش می‌دهند.

اما در صورتی که نتوانستید از آموزش های پزشک بیمار خود استفاده کنید می توانید از آسان آزمایش درخواست کمک کنید و درخواست اعزام پرستار به منزل خود برای تعویض و وصل سوند را بدهید. آسان آزمایش برای راحتی کاربران خود پرستاران آموزش دیده و ماهری را از طریق مراکز معتبر خدمات پرستاری و پزشکی در منزل به منازل بیماران اعزام می کند تا مشکل بیماران را در وصل و تعویض انواع سوند حل کنند.

نکات مهم قبل از وصل و تعویض سوند:

  • ابتدا ناحیه ای که قرار است سوند در آن قرار گیرد باید به خوبی شستشو شود تا کاملا تمیز باشد. زیرا اگر آلودگی در این ناحیه باشد ممکن است همراه با سوند به داخل بدن نفوذ کند و باعث ایجاد عفونت شود.
  • قبل از نصب سوند در منزل حداقل ۴۸ساعت قبل از نصب آن به بیماران توصیه می کنند که  از لباس های زیر نخی و گشاد استفاده کند. زیرا استفاده از لباس های زیر چسبنده باعث می شود تا جریان هوا در ناحیه تناسلی وجود نداشته باشد و همین امر موجب چسبندگی لوله ادرار می شود. به همین خاطر هنگام نصب سوند ادراری ممکن است با مشکل مواجه شوید.

تعویض کیسه استوما در منزل

شاید بسیاری از شما به دنبال یادگیری نحوه تعویض کیسه استوما در منزل باشید. پیشنهاد ما به شما این است که اگر در منزل خود بیماری را دارید که نیاز به تعویض کیسه استوما در منزل دارد حتما این کار را به یک فرد ماهر بسپارید زیرا در صورتی که کوچکترین اشتباهی در این باره رخ دهد می تواند منجر به ایجاد عفونت های شدید در بیمار شود و تنها افرادی که در این زمینه سالها آموزش دیده اند می توانند این کار را به خوبی انجام دهند. بسیاری از افراد که با چنین مشکلی مواجه می شوند به دنبال پیدا کردن پرستار هستند ولی نمی توانند به هرکسی اطمینان کنند.

به همین خاطر بهتر است از آسان آزمایش کمک بخواهید و درخواست اعزام پرستار به منزل را بدهید. زیرا آسان آزمایش با مراکز مورد تائید وزارت بهداشت طرف قرارداد است و شما می توانید در منزل از انواع خدمات پزشکی و پرستاری با خیال راحت برخوردار باشید.

سونداژ در منزل تهران

در صورتی که نیاز به انجام سونداژ در منزل دارید، در هر کجای شهر تهران که باشید می توانید این خدمت را 24 ساعته با آسان آزمایش در محل دلخواه دریافت کنید. کافیست وارد حساب کاربری خود شوید و درخواست خود را برای انجام سونداژ در خانه ثبت کنید و منتظر تماس متخصصین باشید.

سونداژ در منزل کرج

در صورتی که نیاز به انجام سونداژ در منزل دارید، و ساکن شهر تهران نیستید، نگران نباشید خدمات ما در شهر کرج هم فعال است. در هر کجای شهر کرج که باشید می توانید این خدمت را 24 ساعته با آسان آزمایش در محل دلخواه دریافت کنید. کافیست وارد حساب کاربری خود شوید، شهر را کرج انتخاب کنید و درخواست خود را برای انجام سونداژ در خانه ثبت کنید و منتظر تماس متخصصین باشید.

هزینه سونداژ در منزل چقدر می باشد؟

هزینه وصل و تعویض سوند در شهر تهران 500،000 تومان است. شما می توانید با ورود به حساب کاربری خود و یا تلفنی نسبت به ثبت درخواست سونداژ در منزل به صورت 24 ساعته اقدام نمائید. هزینه تعویض سوند در منزل مقرون بصرفه است و دیگر نیاز نیست برای تعویض یا وصل سوند به مراکز درمانی شلوغ مراجعه کنید، کافیست با آسان آزمایش در تماس باشید.

سونداژ در منزل با آسان آزمایش

آسان آزمایش پلتفرم اینترنی خدمات آزمایشگاهی و پزشکی و پرستاری در منزل است که با بهترین مراکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل طرف قرارداد است. مراکز طرف قرارداد دارای مجوز رسمی از وزارت و بهداشت و درمان می باشند و دارای تیم تخصصی پرستاری هستند که می توانند در زمینه سونداژ در منزل به شما 24 ساعته کمک کنند. علاوه بر خدمات وصل و تعویض سوند در منزل شما می توانید از سایر خدمات پزشکی و پرستاری از جمله ویزیت پزشک در منزل یا تزریقات در منزل نیز برخوردار شوید. برای ثبت درخواست سونداژ در منزل می توانید به یکی از سه طریق زیر اقدام کنید.

سونداژ در منزل

واتساپ آسان آزمایش

تماس با آسان آزمایش