با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن آسان آزمایش برای آزمایش STD در منزل رزرو انجام دهید و جواب آزمایشتان را آنلاین در سریع ترین زمان دریافت کنید

آزمایش STD

آزمایش STDآزمایش STD یا «sexually transmitted diseases» آزمایش تشخیص بیماری‌های منتقل شونده جنسی است. بیماری های مقاربتی (STD) که به عنوان عفونت های مقاربتی (STIs) نیز شناخته می شوند، بسیار شایع هستند. بیماری های مقاربتی از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. بیماری های مقاربتی همیشه علائمی ایجاد نمی کنند یا ممکن است فقط علائم خفیف ایجاد کنند. بنابراین ممکن است عفونت داشته باشید و از وجود عفونت در بدن خود بی خبر باشید.

به همین دلیل است که در صورت داشتن رابطه جنسی، انجام آزمایش STD مهم است. اگر نیاز به انجام تست STD دارید می توانید آزمایش STD را در منزل و یا محل کار خود انجام دهید بدون اینکه به صورت حضوری به آزمایشگاه مراجعه کنید.  در ادامه جهت اطلاعات بیشتر در خصوص تست STD (آزمایش بیماری های مقاربتی) همراه ما باشید.

آزمایش STD چیست

آزمایش‌های STD یک آزمایش تشخیصی بیماری های مقاربتی است (بیماری‌های منتقل شونده جنسی) که بررسی می‌کنند آیا شما یا شریک جنسی تان به بیماری های مقاربتی آلوده هستید یا خیر. این آزمایش‌ها می‌توانند به عنوان بخشی از چکاپ های جنسیتی باشند که با انجام آزمایش STD می توان به وجود این بیماری ها پی برد. ده ها بیماری مقاربتی وجود دارد که برخی از بیماری های مقاربتی مانند سیفلیس، سوزاک و کلامیدیا عمدتاً از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. «sexually transmitted diseases» یا همان STD یکی از پرخطر ترین بیماری های مقاربتی هستند که درصد شیوع این بیماری ها روز به روز رو به افزایش است.

بیمارى هاى مقاربتى یا منتقل شونده از طریق جنسى شامل دسته اى از عوامل بیمارى زا مانند ویروس، باکترى و انگل مى باشند که مى توانند مشکلات بهداشتى فراوانى در سطح جامعه ایجاد کنند. آزمایش بیماری های مقاربتی یا آزمایش STD یازده (11) ژن بیماری مختلف را که در بیماری های مقاربتی نقش دارند بررسی می کند که در زیر لیست شده است:

  • ویروس هرپس سیملکس تیپ 1 (HSV1) و تیپ 2 (HSV2) که از خانواده هرپس بوده که داراى ژنوم به صورت DNA دو رشته اى است
  • تریکوموناس واژینالیس
  • گاردنلا واژینالیس
  • کلامیدیا تراکوماتیس که می‌تواند موجب عفونت‌های چشمی (تراخم)، تناسلی و مقعدی شود.
  •  نایسریا گونورآ عامل بیماری سوزاک است
  • باکترى ترپونما پالیدوم عامل بیمارى سفلیس است
  • مایکوپلاسما هومینیس که از معروف ترین مایکوپلاسماهای بیماری زای دستگاه تناسی ادراری انسان است که موجب یورتریت, واژینوز باکتریایی, بیماری التهابی لگن, سقط جنین, پیلونفریت, ناباروری, تولد زودرس, تولد نوزاد کم وزن, مننژیت نوزادان, پنومونی نوزادان و آبسه های مغزی در نوزادان می گردد. این باکتری در آقایان باعث ناباروری می شود.
  • مایکوپلاسما ژنیتالیوم که این باکتری در زنان می‌تواند باعث افزایش ریسک زایمان زودرس، ناباروری، سقط جنین و عفونت گردن رحم شود و با ابتلای زنان به سرطان های اعضای تناسلی شود. این باکتری آقایان را نیز درگیر می کند.
  • باکترى اوره آ پلاسما اوره آلیتیکوم یا مایکوپلاسمایT در ایجاد بسیاری از بیماری ها مثل اورتریت غیرگنوکوکی, پروستاتیت, التهاب حشفه, سندرم ریتر و غیره در مردان دخیل است.
  • باکترى اوره آ پلاسما اوره آ پاروم یکی دیگر از عفونت‌ های جنسی که جزء طبیعی مجرای ادراری مردان و واژن زنان هستند و درصورتی‌که فلور باکتریایی دستگاه تناسلی نامتعادل شود بیماری‌زا می‌شوند و عفونت اوره پلاسما (اوره پلاسموز) ایجاد می‌کنند.

مواردی که اشاره شد به عنوان مهمترین عوامل بیمارى زاى منتقل شونده از طریق جنسى هستند که در صورت ابتلا به هر کدام از عوامل عفونی بالا مشکلات جدی را برای فرد ایجاد خواهد کرد.انجام آزمایش STD توسط آزمایشگاه های همکار آسان آزمایش، قادر است بصورت کیفى هر 11پاتوژن باکتریایى، انگلى و ویروسى نامبرده را به طور همزمان به روش  Real Time PCR در یک مرحله شناسایى و افتراق دهد.

تشخیص عوامل عفونی فوق با روش PCR دقیق ترین روش ممکن برای شناسایی عوامل بیماری زایی مقاربتی است، لذا توصیه می شود در صورتی که تصمیم به انجام آزمایش STD دارید حتما مطمئین شوید 11 پارامتر بیماری زا در آزمایشگاه به روش PCR تشخیص داده خواهد شد. آزمایشگاه همکار آسان آزمایش بهترین گذینه برای انجام آزمایش کامل STD به روش PCR است و شما براحتی می توانید تست STD را در منزل و یا محل کار خود انجام دهید. در صورت نیاز می توانید علاوه بر آزمایشات فوق آزمایش HPV، Hiv، HBS، HCV را نیز درخواست دهید.

آزمایش STD شامل چیست

آزمایش بیماری های مقاربتی یا آزمایش std شامل آزمایشات متعددی که نوع کامل آن شامل 13 پارامتر آزمایشی عفونی است که تعدادی از آزمایشات STD  که از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند به قرار زیر است:

1. آزمایش سیفیلیس (Syphilis):
– آزمایش RPR یا VDRL برای تشخیص سیفیلیس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. آزمایش سوزاک (Gonorrhea):
– بررسی نمونه‌های ادرار یا از مناطق مخصوصی از بدن برای تشخیص گونورا.

3. آزمایش کلامیدیا (Chlamydia):
– آزمایش ادرار یا نمونه‌های از دستگاه تناسلی برای تشخیص کلامیدیا.

4. آزمایش هرپس (Herpes):
– آزمایش خون برای شناسایی ویروس هرپس.

5. آزمایش اچ‌آی‌وی (HIV): (تست تکمیلی است و در صورت درخواست متقاضی به لیست آزمایشات STD افزوده می شود)
– آزمایش خون برای تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی.

6. آزمایش HPV (Human Papillomavirus): (تست تکمیلی است و در صورت درخواست متقاضی به لیست آزمایشات STD افزوده می شود)
– آزمایش سایتولوژی (Pap smear) و تست HPV برای تشخیص عفونت با ویروس HPV.

7. آزمایش هپاتیت B و C: (تست تکمیلی است و در صورت درخواست متقاضی به لیست آزمایشات STD افزوده می شود)
– آزمایش خون برای تشخیص هپاتیت B و C.

8.ویروس هرپس سیملکس

9.تریکوموناس واژینالیس

10.مایکوپلاسما هومینیس

11.مایکوپلاسما ژنیتالیوم

12.اوره آ پلاسما اوره آلیتیکوم یا مایکوپلاسمایT

13.باکترى اوره آ پلاسما اوره آ پاروم

در صورتی که تمایل داشته باشید تمام آیتم های تست STD برای شما انجام شود باید هنگام ثبت درخواست آزمایش STD، اعلام کنید تا تست های تکمیلی هم به لیست آزمایشات شما اضافه شود. هزینه آزمایش بیماری های مقاربتی نسبت به سایر آزمایشات بالاتر است و در ادامه می توانید از هزینه آزمایشات STD با خبر شوید.

آزمایش STD مردان

آزمایشات STD مردان معمولاً شامل آزمایش‌های ادرار و گاهی اوقات آزمایش‌های خون می باشد. در ادامه، تعدادی از آزمایشات STD برای مردان ذکر شده‌اند:

1. آزمایش سوزاک (Gonorrhea):
– آزمایش ادرار: بررسی ادرار برای شناسایی باکتری گونورا.
– آزمایش سلول‌های پوستی یا مخاط: در برخی موارد، نمونه‌گیری از مخاط از مناطق مختلف انجام می‌شود.

2. آزمایش کلامیدیا (Chlamydia):
– آزمایش ادرار: بررسی ادرار برای تشخیص باکتری کلامیدیا.
– آزمایش سلول‌های پوستی یا مخاط: در برخی موارد، نمونه‌گیری از مخاط از مناطق مختلف.

3. آزمایش هرپس (Herpes):
– آزمایش خون: بررسی خون برای شناسایی ویروس هرپس.
– آزمایش سلول‌های پوستی یا مخاط: اگر زخم‌ها یا علائم دیگر وجود دارد، نمونه‌گیری از این مناطق انجام می‌شود.

4. آزمایش اچ‌آی‌وی (HIV): (تست تکمیلی است و در صورت درخواست متقاضی به لیست آزمایشات STD افزوده می شود)
– آزمایش خون: بررسی خون برای تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی.

5. آزمایش HPV (Human Papillomavirus): (تست تکمیلی است و در صورت درخواست متقاضی به لیست آزمایشات STD افزوده می شود)
– تست DNA: بررسی برخی از سلول‌های گردن رحم برای تشخیص ویروس HPV.

6. آزمایش هپاتیت B و C: (تست تکمیلی است و در صورت درخواست متقاضی به لیست آزمایشات STD افزوده می شود)
– آزمایش خون: بررسی خون برای تشخیص هپاتیت B و C.

7.اوره آ پلاسما اوره آلیتیکوم یا مایکوپلاسمایT

8.باکترى اوره آ پلاسما اوره آ پاروم

9.ویروس هرپس سیملکس

10.انگل تریکوموناس

11.مایکوپلاسما ژنیتالیوم

12.مایکوپلاسما هومینیس

نمونه گیری برای آزمایش STD اقایان توسط کارشناس آزمایشگاه در منزل انجام می شود و نمونه گیری برای آزمایش STD زنان توسط کارشناس مامائی خانم در منزل انجام می شود. نحوه نمونه گیری در خانم ها توسط کارشناس مامائی همانند نمونه گیری برای آزمایش پاپ اسمیر و یا HPV است.

تست STD در منزلتست STD در منزل

تست std در منزل توسط آسان آزمایش قابل انجام است. در صورتی که نیاز به تست STD در منزل دارید می توانید درخواستتان را به صورت آنلاین یا تلفنی ثبت کنید. همانطور که اشاره شد تست STD برای تشخیص بیماری های مقاربتی است و توصیه می شود افرادی که رابطه جنسی متعددی با افراد مختلف دارند و نگران آلوده شدن به بیماری های مقاربتی هستند تست STD در منزل را از آسان آزمایش درخواست دهند. با تست STD در منزل دیگر نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه نیست چراکه نمونه گیر آزمایشگاه به محل شما اعزام می شود و نمونه گیری در محل شما انجام میشود.

آزمایش STD در تهران

آزمایش STD در تهران توسط آسان آزمایش در محل دلخواه قابل انجام است. برای انجام آزمایش STD نیاز به ناشتایی نیست و مهم نیست در کدام منطقه از شهر تهران حضور دارید چرا که با ثبت درخواست آزمایش در منزل نمونه گیر آزمایشگاه به محل شما مراجعه خواهد کرد و نمونه گیری برای آزمایش STD را در محل شما انجام خواهد داد. علاوه بر تست STD شما می توانید سایر آزمایشات پزشکی را نیز در محل دلخواه انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر می توانید از بخش آزمایش در منزل دیدن کنید.

نحوه آزمایش STD

نحوه آزمایش STD (بیماری‌های مشترک جنسی) ممکن است به نوع آزمایش و نمونه‌برداری بستگی داشته باشد. دو نوع آزمایش رایج برای STD انجام می شود که عبارتند از:

1. آزمایش ادرار:
در این نوع نمونه گیری، نمونه ادرار از لحاظ وجود باکتری و ویروس های عامل بیماری های مقاربتی بررسی می‌شود.

2. آزمایش خون:
در این نوع نمونه گیری ، نمونه خون از لحاظ وجود باکتری و ویروس های عامل بیماری های مقاربتی بررسی می‌شود.

نحوه آزمایش std در روش PCR با استفاده از یک سواپ از نواحی مشکوک نمونه برداری انجام می شود. پس از نمونه گیری، نمونه به آزمایشگاه تحویل داده می شود تا روند تشخیص آزمایشگاهی آغاز شود.

هزینه آزمایش STD

هزینه آزمایش STD بسته به نوع روش انجام آزمایش متغییر است. مثلا آزمایشگاهی ممکن است 3 پارامتر آزمایشی را برای شما بررسی کند و آزمایشگاه دیگر 11 نوع پارامتر آزمایشگاهی را برای آزمایش STD بررسی نمائید. در کل آزمایش STD شامل 11 پارامتر است که اگر به روش PCR درخواست انجام آزمایش STD داده شود (دقیقترین روش انجام آزمایش STD) هزینه آزمایش STD در سال 1403 طبق تعرفه 2،800،000 تومان است که با تخفیف 10% آسان آزمایش می توانید آزمایش STD با هزینه 2،500،000 تومان انجام دهید.

آزمایشگاه همکار آسان آزمایش، آزمایش کامل STD که شامل 11 پارامتر می باشد را به روش PCR بررسی می کند و شما می توانید از طریق آسان آزمایش، تست STD را با دقیق ترین متد آزمایشگاهی در محل دلخواه و یا به صورت حضوری در آزمایشگاه با تخفیف ویژه انجام دهید. هزینه آزمایش بیماری های مقاربتی با آسان آزمایش کاملا مقرون بصرفه است و شما می توانید آزمایش STD را در منزل انجام دهید. قیمت آزمایش STD برحسب اینکه آزمایش توسط کدام متد انجام شود متغییر است و روش PCR بدلیل دقیق بودن در روند تشخیص، قیمت بالاتری دارد.

آزمایش STD با آسان آزمایش

آزمایش STD با آسان آزمایش را در محل دلخواه تجربه کنید و در سریع ترین زمان به همراه تخفیف ویژه جواب تست STD را به صورت آنلاین و یا فیزیکی دریافت کنید. برای ثبت درخواست آزمایش STD می توانید از طریق گذینه های زیر درخواستتان را برای انجام تست STD ثبت کنید. در صورتی که نیاز به انجام سایر آزمایش های تشخیصی دارید می توانید با همکاران پشتیبانی آسان آزمایش در تماس باشید.

آزمایش STD

واتساپ آسان آزمایش

تماس با آسان آزمایش