با آسان آزمایش خدمات پزشکی همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق اپلیکیشن و یا وب سایت آسان آزمایش درخواست صدور گواهی فوت در منزل دهید 

صدور گواهی فوت در منزل | جواز دفن در منزل

گواهی فوت مدرکی است که بسیاری از مراحل و اقدامات ضروری از جمله اخذ جواز دفن و برگزاری مراسم خاک‌سپاری، به آن وابسته است. با توجه به الزامات قانونی و مهم‌تر از آن وضعیت روحی نامساعدی که نزدیکان فرد فوت شده با آن درگیر هستند، صدور گواهی فوت در منزل یکی از خدماتی است که توسط گروه‌های امدادی، مراکز شبانه‌روزی و یا مراکز و مؤسسات مختلف که این نوع خدمات را ارائه می‌دهند، انجام می‌شود.

طبیعتاً صدور گواهی فوت و جواز دفن در منزل مشکلات و موانع قانونی در این زمینه را مرتفع می‌کند، اما نکته مهم در این زمینه تفاوت گواهی فوت اولیه، جواز دفن و گواهی فوت نهایی با یکدیگر است که ممکن است افراد این موارد را حتی با هم اشتباه بگیرند یا در کل اطلاع خاصی در مورد آن نداشته باشند. به همین دلیل آشنایی با شرایط و قوانین اخذ و صدور گواهی فوت چه به‌صورت نهایی و از طریق سازمان ثبت احوال، چه در شرایط صدور گواهی فوت در منزل، کاربران را به نحو مطلوب‌تری در این زمینه راهنمایی می‌کند.

گواهی فوت در منزل

گواهی فوت در منزل برگه ای است که توسط پزشک معتمد پزشک قانونی، در منزل متوفی صادر می گردد. این برگه دارای توضیحات علت مرگ و سایر توضیحات لازم برای دفن متوفی و صدور جواز دفن است. در صورتی که مرگ به صورت طبیعی رخ داده باشد و پزشک معتمد مرگ طبیعی را تائید کند، گواهی فوت در منزل صادر خواهد شد. گواهی فوت در منزل می بایست جهت صدور جواز دفن به مسئول دفن قبرستان تحویل شود.

صدور گواهی فوت در منزلشرایط و قوانین کلی در مورد صدور گواهی فوت در منزل

گواهی فوت برای ایرانیان از سوی سازمان ثبت احوال و توسط ادارات مختلف این سازمان صادر می‌شود و افراد حقیقی یا حقوقی زیر می‌توانند به‌صورت حضوری نسبت به دریافت آن اقدام کنند:
۱. خویشاوندان نزدیک متوفی که در زمان فوت حاضر بوده باشد
۲. متصدیان گورستان‌ها
۳. مقامات قضایی و نظامی
۴. پزشکان و گروه‌های امدادی

مدارک مورد نیاز برای اخذ این مدرک قانونی هم شامل شناسنامه و کارت ملی متوفی، گواهی پزشک یا بیمارستان یا مسئولین گورستان‌ها و یا حضور دو نفر شاهد با مدارک شناسایی معتبر است. با توجه به این مدارک برای دریافت گواهی فوت اصلی که توسط سازمان ثبت احوال صادر می‌شود، مدرکی که نشان‌دهنده علت، زمان و سایر جزئیات در مورد فوت باشد، مورد نیاز است.

این مدرک که برخی از افراد با آن به صورت گواهی فوت اولیه یا گواهی فوت پزشکی آشنا هستند، مدرکی است که توسط افراد ذیصلاح در بیمارستان‌ها، گورستان‌ها، منازل و هر مکان دیگری که فرد در آنجا فوت کرده است صادر می‌شود و در سه نسخه برای انجام سایر اقدامات قانونی به‌خصوص دریافت جواز دفن و اخذ گواهی فوت نهایی، در اختیار نزدیکان متوفی (دو نسخه) و مراجع قانونی (یک نسخه) قرار می‌گیرد. به‌این‌ترتیب افراد در ابتدا باید اقدام به اخذ گواهی فوت اولیه کنند که حاوی جزئیات فوت است و به‌عنوان مدرک اصلی در دو زمینه جواز دفن و گواهی فوت اصلی کاربرد دارد.

 صدور گواهی فوت در منزل در چه مواقعی مورد نیاز است؟

به‌طورمعمول بخش بزرگی از افراد بر اثر بیماری‌ها و مشکلات سلامتی مختلف در بیمارستان‌ها فوت می‌کنند و یا بر اثر حوادث غیرمنتظره‌ای مانند تصادف، بلایای طبیعی یا هرگونه عامل دیگری که منجر به مرگ می‌شود، به این سرنوشت دچار می‌شوند. در چنین شرایطی گواهی فوت توسط افراد مجاز و در یک چرخه روتین صادر شده و برای انجام اقدامات مرتبط که در بالا مرور شد (جواز دفن و گزارش فوت به سازمان ثبت احوال) در اختیار نزدیکان متوفی قرار می‌گیرد، اما در مورد فوت افراد در منزل، نیاز است که از خدمات صدور گواهی فوت در منزل استفاده شود.

این خدمات به شکل معمول و طبق قانون می‌تواند توسط پزشکان شیفت، مراکز خدمات پزشکی و واحدهای امدادی ارائه شود، در نتیجه نزدیکان فرد متوفی برای دریافت این مدرک باید به این افراد و مراکز اطلاع‌رسانی کنند.

دلیل اهمیت خدمات صدور گواهی فوت در منزل

مشخص شد که گواهی فوت پزشکی اصلی‌ترین مدرکی است که برای دریافت مدارک مورد اهمیت دیگر به‌خصوص جواز دفن الزامی است. اما این تنها جنبه مورد اهمیت در خصوص این مدرک معتبرِ گواهی کننده بر فوت افراد نیست و در برخی از مواقع مسائل و موارد جزئی‌تری هم درست به اندازه الزامات قانونی در این زمینه، مهم جلوه می‌کند؛ برای مثال صورت گرفتن این چرخه در طول یک مدت زمان کم هم از نظر الزام انتقال هرچه سریع‌تر جسد متوفی به سردخانه یا واحدهای گورستان اهمیت دارد، و هم از نظر با ثبات کردن وضعیت روحی و روانی نزدیکان افراد فوت شده، مهم قلمداد می‌شود.

با توجه به این الزامات، قانون و سیستم پزشکی و امداد رسانی کشور به شکل طبیعی برای اجرای فرآیند صدور گواهی فوت در منزل راهکارهای مناسبی در نظر گرفته است، اما در برخی از موارد ممکن است این چرخه به درستی انجام نشود و سردرگمی را هم به وضعیت نامناسب نزدیکان متوفی اضافه کند. این شرایط خصوصاً در شهرهای بزرگ با تراکم جمعیت بالا به احتمال بیشتری رخ می‌دهد، به همین دلیل بخش خدمات صدور گواهی فوت در منزل به سایر بخش‌های خدماتی برخی از مراکز و مجموعه‌های خدمات پزشکی اضافه شده است تا افراد در این زمینه از آسایش و البته راهنمایی‌های مطلوب‌تری بهره‌مند شوند.

مدارک مورد نیاز برای صدور گواهی فوت در منزل

مدارک شناسایی فرد متوفی اصلی‌ترین مدارک مورد نیاز برای صدور گواهی فوت اولیه در منزل است و درصورتی‌که فرد بر اثر بیماری فوت شده باشد، مدارک پزشکی هم جهت مشاهده و بررسی پزشک یا گروه‌های امدادی مورد نیاز است. در این خصوص باید دقت داشت که فرم‌هایی که مخصوص گواهی فوت در اختیار افراد یا گروه‌های ذیصلاح قرار می‌گیرد، باید توسط اطلاعات دقیق تکمیل شود و در صورت در اختیار نبودن مدارک لازم، این چرخه دچار مشکل می‌شود و حتی ممکن است مانع از صدور گواهی فوت در منزل شود و مراحل تکمیلی به سایر مراجع قانونی مانند مراجع قضایی و نظامی ارجاع داده شود.

صدور جواز دفن در منزل

الزامات صدور گواهی فوت در منزل

حضور خویشاوندان مهم‌ترین الزام صدور گواهی فوت در منزل است و طبق قانون، تنظیم و صدور این مدرک بنا بر درخواست افراد غریبه انجام نمی‌شود و الزامات خاص‌تری مرتبط با عدم اعتراض خویشاوندان درجه اول متوفی و نظر مراجع قضایی یا نظامی دارد. همچنین مرگ متوفی بنا بر هر دلیلی باید طبیعی باشد و هیچ‌گونه مورد مشکوک در مورد آن وجود نداشته باشد.

جواز دفن

جواز دفن یا مجوز دفن به مجوزی اطلاق می‌شود که توسط مقامات محلی یا دولتی به افراد یا خانواده‌ها صادر می‌شود تا به آن‌ها اجازه دهد جسد یا پیکر عزیز خود را در زمین‌های مخصوص دفن مدفون کنند. این مجوزها با هدف رعایت قوانین بهداشتی و محیط‌زیستی و نظارت بر فرآیند دفن انسان‌ها صادر می‌شوند.

مدارک مورد نیاز برای صدور جواز دفن در منزل

مجوز دفن مدرکی است که به گورستان‌ها مربوط می‌شود و نزدیکان متوفی به‌طورمعمول با ارائه یک نسخه از گواهی فوت اولیه تهیه شده در منزل یا بیمارستان یا هر مکان دیگری، می‌توانند نسبت به دریافت این مجوز و برگزاری مراسم خاک‌سپاری اقدام کنند. تصویر نمونه گواهی فوت در زیر قابل مشاهده است که توسط سازمان ثبت احوال کشور صادر می شود. گواهی فوت در منزل توسط پزشک دارای مجوز ارائه می شود که شامل توضیحات لازم در مورد علت فوت است.

مراحل قانونی فوت در منزل

مراحل قانونی فوت (مرگ) در منزل دارای مراحلی است که سعی کردیم مختصر در زیر بیان کنیم، این مراحل شامل موارد زیر می‌شود:

1. تشخیص فوت:
اگر کسی در منزل فوت کرد، ابتدا یک پزشک باید مرگ را تأیید کند. پزشک معتمد پزشک قانونی وظیفه تشخیص فوت را دارد.

2. گزارش به پزشک قانونی:
در بعضی موارد، ممکن است پزشک قانونی یا حتی دیگر ارکان حقوقی به محل فوت فرستاده شود تا تحقیقات بیشتری صورت گیرد، به خصوص اگر دلایل مرگ مشکوک باشد.

4. اقدامات مراسم دفن:
پس از تشخیص مرگ و انجام مراحل لازم، خانواده می‌تواند به انتخاب مکان دفن و برگزاری مراسم تدفین بپردازد.

5. ثبت فوت:
در دفاتر ثبت احوال، اطلاعات فوت (تاریخ، محل، علت) ثبت می‌شود.

گواهی فوت از کجا بگیریم

گواهی فوت (گواهی مرگ) توسط پزشک معتمد پزشکی قانونی، و در صورتی که متوفی در بیمارستان فوت کرده باشد توسط نماینده کشیک پزشک قانونی بیمارستان صادر می شود. برای دریافت گواهی فوت می توانید از آسان آزمایش کمک بگیرید. آسان آزمایش از طریق دفاتر خدمات پزشکی در منزل با پزشکان معتمد پزشکی قانونی طرف قرارداد است و شما می توانید برای دریافت گواهی فوت از طریق آسان آزمایش اقدام کنید. مراحل دریافت گواهی فوت به شرح زیر است:

1. تشخیص فوت:
ابتدا باید تشخیص فوت توسط یک پزشک صورت گیرد. این تشخیص ممکن است توسط پزشک معالج یا پزشک قانونی صورت گیرد.

2. گزارش به دفتر ثبت احوال:
پس از تشخیص مرگ، خانواده یا مراجع مسئول باید اطلاعات گواهی فوت را به دفتر ثبت احوال محل اعلام کنند.

3. تکمیل فرمها و اسناد مورد نیاز:
برخی از اسناد مورد نیاز ممکن است شامل فرم‌های ثبت احوال، گواهی مرگ پزشکی و احتمالاً اسناد شناسایی باشد.

4. پرداخت هزینه‌ها:
برای صدور جواز دفن باید هزینه‌های قانونی به نماینده سازمان ثبت احوال پرداخت شود.

5. درخواست و صدور گواهی:
پس از تکمیل اسناد و پرداخت هزینه، درخواست صدور جواز فوت یا دفن ارائه می‌شود و گواهی توسط مقامات ثبت احوال صادر می‌شود.

6. تحویل گواهی فوت:
گواهی فوت معمولاً توسط دفتر ثبت احوال تهیه می‌شود.

صدور گواهی فوت در منزل تهران

در صورتی که نیاز به صدور گواهی فوت در منزل تهران دارید، در هر کجای شهر تهران که باشید می توانید این خدمت را در 24 ساعت شبانه روز با آسان آزمایش در محل دلخواه صدور گواهی فوت در منزل تهران را دریافت کنید. کافیست وارد حساب کاربری خود شوید و درخواست خود را برای صدور گواهی فوت در خانه ثبت کنید و منتظر تماس متخصصین باشید. صدور گواهی فوت در منزل تهران توسط پزشک های معتمد پزشکی قانونی انجام می شود و هر پزشکی امکان صدور گواهی فوت را ندارد.

نمونه گواهی فوت در منزل

نمونه گواهی فوت در منزل یک برگه حاوی مشخصات کامل متوفی است که توسط پزشک معتمد پزشک قانونی تکمیل و مهر می شود. این گواهی می بایست به مراجع قانونی ارائه شود تا گواهی فوت از سوی سازمان ثبت احوال صادر شود. نمونه گواهی فوت که توسط سازمان ثبت احوال صادر شده است را می توانید در همین برگه ببینید. نمونه گواهی فوت همانطور که در عکس ملاحضه می کنید دارای مشخصات متوفی و تاریخ فوت است که توسط پزشک نماینده پزشک قانونی تکمیل می شود.

صدور گواهی فوت در منزل کرج

در صورتی که نیاز به صدور گواهی فوت در منزل کرج دارید، و ساکن شهر تهران نیستید، نگران نباشید خدمات ما در شهر کرج هم فعال است. در هر کجای شهر کرج که باشید می توانید این خدمت را در 24 ساعت شبانه روز با آسان آزمایش در محل دلخواه صدور گواهی فوت در منزل کرج را دریافت کنید. کافیست وارد حساب کاربری خود شوید، شهر را کرج انتخاب کنید و درخواست خود را جهت صدور گواهی فوت در خانه ثبت کنید و منتظر تماس متخصصین باشید.

هزینه گواهی فوت در منزل

هزینه گواهی فوت در منزل در شهر تهران و کرج توسط پلتفرم آسان آزمایش در حساب کاربری ثبت شده است. شما می توانید با ورود به حساب کاربری خود از طریق کلیک در اینجا هزینه صدور گواهی فوت در منزل را مشاهده کنید. ما در مجموعه‌ی آسان آزمایش، به‌طور 24 ساعته آماده‌ی خدمت رسانی به همشهریان تهرانی و کرجی هستیم. اگر سؤال‌های بیشتری داشتید می‌توانید با کارشناسان ما 02191304567 ارتباط برقرار کنید.

قیمت گواهی فوت در منزل

قیمت گواهی فوت در منزل توسط آسان آزمایش مقرون به صرفه است چرا که دیگر نیاز به مراجعه حضوری به پزشک قانونی و یا سایر ارگان های وابسته نیست. قیمت گواهی فوت در منزل در سراسر شهر یکسان است و مشمول سایر هزینه ها نیست. برای مشاهده قیمت گواهی فوت در منزل می توانید به حساب کاربری خود در آسان آزمایش مراجعه کنید و یا تلفنی با ما در ارتباط باشید.

چرا صدور گواهی فوت در منزل با آسان آزمایش؟

آسان آزمایش پلتفرم اینترنتی خدمات آزمایشگاهی و پزشکی و پرستاری در منزل است که با بهترین مراکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل طرف قرارداد است. مراکز طرف قرارداد دارای مجوز رسمی از وزارت و بهداشت و درمان می باشند و دارای تیم تخصصی  پزشکی و پرستاری هستند که می توانند در زمینه صدور گواهی فوت در منزل به شما کمک کنند. در صورتی که نیاز به پرستار در منزل و یا نیاز به آزمایش خون در منزل دارید نیز می توانید از خدمات ما بهره مند شوید. برای ثبت درخواست صدور گواهی فوت در منزل و یا سایر خدمات پزشکی و پرستاری و آزمایشگاهی می توانید به یکی از سه طریق زیر اقدام کنید.

صدور گواهی فوت در منزل

واتساپ آسان آزمایش

تماس با آسان آزمایش