با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق اپلیکیشن و یا وب سایت آسان آزمایش درخواست آزمایش کرونا در منزل به روش PCR یا تست آنتی بادی دهید و جواب آزمایشتان را آنلاین دریافت کنید

آزمایشات تشخیص ویروس کرونا

آزمایش کرونا در منزل

تست PCR کرونا در منزل (پی سی آر یک روش تشخیص آزمایشگاهی است) یکی از آزمایش های مهم جهت تشخیص کرونا می باشد. این تست ماده ژنتیکی ویروس کرونا را مورد بررسی قرار داده و همچنین میزان ویروس فعال در بدن را نشان می دهد. COVID_19 (ویروس کرونا) یک بیماری عفونی است که عامل آن ویروس SARS-CoV-2 می باشد و مشابه با ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا، به راحتی بین افراد گسترش و انتقال می‌یابد. اغلب مبتلایان به COVID-19 دارای علایم بیماری تنفسی خفیف تا شدید هستند، و برخی ممکن است علامتی نداشته باشند (عفونت بدون علامت یا ناقلین بدون علامت). برخی دیگر دچار علائم شدیدی می‌شوند و نیاز به درمان تخصصی و مراقبت‌های ویژه پیدا می‌کنند.

علایم بیماری کرونا چیست؟

تب،گلو درد،سرفه خشک،خستگی به همراه بدن درد،اسهال،مشکلات گوارشی،از دست دادن حس بویایی و چشایی،بثورات جلدی،درد و فشار در قفسه سینه،از دست دادن تکلم و یا حرکت دادن اندام ها و سایر نشانه های مشترک مشابه در آنفولانزا یا سرماخودگی.

چه کسانی باید تست کرونا به روش PCR انجام دهند؟

انجام این تست برای تشخیص قطعی ویروس کرونا بکار می رود.و می توان با انجام این تست افراد ناقل بدون علامت را نیز تشخیص داد.برای انجام این آزمایش از مخاط بینی (نازوفارنکس) و حلق فرد متقاضی (بیمار) نمونه برداری انجام می گردد.نمونه برداری توسط یک سواپ پنبه ای انجام می شود و پس از انتقال به آزمایشگاه برای شناسایی RNA ویروس مورد بررسی قرار می گیرد.و زمان جوابدهی این تست بین 24 الی 48 ساعت است که در صورت درخواست این تست در منزل از طریق سامانه آسان آزمایش این زمان می تواند تا زیر ۱۲ ساعت تغییر پیدا کند.

چه کسانی باید تست آنتی بادی کرونا انجام دهند؟

نمونه موردنیاز برای انجام این تست نمونه خون است.که انجام این تست مناسب برای تشخیص بیماری کرونا نیست و متشکل از دو تست است:

آزمایش COVID 19-IgM: این کلاس از آنتی بادی معمولا بین 8 الی 10 روز پس از مبتلا شدن فرد به ویروس کرونا در بدن ساخته می شود.و مناسب برای تشخیص بیماری نیست.و بیشتر جنبه تشخیص فاز بیماری در افرادی که تست PCR شان مثبت شده است کاربرد دارد.آزمایش کرونا در منزل

آزمایش COVID 19-IgG: این کلاس از آنتی بادی معمولا از روز 12 بیماری شروع به ساخته شدن میکند.و بالا بودن این آنتی بادی نشان می دهد.که فرد فاز حاد بیماری را سپری کرده و فرد نسبت به ابتلای مجدد مصون شده است. میزان این آنتی بادی معمولا 2 ماه در بدن پایدار و بالا است.و بعدا مجدد میزانش کاهش می یابد.
مثبت بودن همزمان IgMوIgGخون به این معنی است.که فرد در زمان نه چندان دور به ویروس مبتلا بوده و احتمالا ناقل بیماری می باشد.و برای این فرد آزمایش PCR قطعا توصیه میشود.و منفی بودن این تست دلیل بر آلوده نبودن فرد به ویروس کرونا نیست.

راه های انتقال ویروس کرونا

این ویروس به شدت واگیردار می باشد و انتقال کووید-19 از افراد بیمار (حامل ویروس یا ناقل) به افراد سالم امکان‌پذیر است. این بیماری می‌تواند از طریق قطرک هایی که با سرفه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کووید-19 به اطراف پخش می‌شود،.به دیگران سرایت کند.این قطرک ها هنگام سرفه یا تنفس بر وسایل و سطوح اطراف فرد بیمار پخش‌ می‌شود.و سایر افراد با دست زدن به این وسایل یا سطوح آلوده و لمس چشم ها، دهان و بینی، به کووید-19 مبتلا می‌شوند. به همین دلیل، مهم است که از فرد مبتلا به کووید-19 ‌‌حداقل 2 متر (یا 4 فوت) فاصله بگیرید.و حتما فرد بیمار از ماسک استفاده نماید.سازمان بهداشت جهانی پیوسته در حال ارزیابی تحقیقات جاری درباره راه‌های انتقال بیماری کووید-19 است.که در حال حاضر انتقال از فرد به فرد، لمس سطوح یا مواد غذایی آلوده به اثبات رسیده است.

ناقل بدون علامت ویروس کرونا

یکی از مشکلاتی که متاسفانه کار را برای تشخیص و درمان سخت کرده است افراد ناقل بدون علامت باشند. این افراد هیچگونه علایمی از این بیماری را ندارند اما در صورت انجام تست PCR نتیجه شان مثبت می شود. این افراد خطرناک ترین راه انتقال ویروس هستند.چرا که از آلوده بودن خود خبر ندارند و براحتی ویروس را ناخواسته به اطرافیان خود انتقال می دهند.

در کنار تست های معرفی شده برای کرونا معمولا پزشکان برای بررسی میزان عفونت و تعداد گلبول های قرمز و سفید خون از آزمایش CBC هم به عنوان تست کمکی استفاده می کنند.این آزمایش می تواند اطلاعات ارزشمندی را در تائید سایر تست های تخصصی ویروس کرونا بدهد اما لازم به ذکر است آزمایش CBC یک تست غیراختصاصی است و به عنوان تشخیص ویروس کرونا بکار نمی رود.تفسیر آزمایش PCR نیاز به دانش و اطلاعات پزشکی دارد و حتما باید تحت نظر پزشک تفسیر شود.

آزمایش کرونا در منزل

در صورتی که تمایل دارید آزمایش کرونا در منزل یا محل کار خودتان انجام دهید.می توانید از طریق سامانه آسان آزمایش درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید و منتظر هماهنگی آزمایشگاه جهت نمونه گیری در محل دلخواه خود باشید.همچنین جهت نصب اپلیکیشن اینجا کلیلک کنید.

سایر مطالب مرتبط

CT در جواب آزمایش کرونا PCRپیشگیری و درمان ویروس کرونا