تست anca یا آنکا چیست؟

با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق اپلیکیشن و یا وب سایت آسان آزمایش درخواست آزمایش ANCA یا سایر آزمایشات را در منزل یا محل کارتان دهید و جواب آزمایشتان را آنلاین دریافت کنید

آزمایش آنکا - ANCA

آزمایش خون در منزل
تست های پزشکی

در صورتی که تمایل دارید در منزل یا محل کار خود آزمایشات پزشکی انجام دهید می توانید از طریق سامانه آسان آزمایش درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید و منتظر هماهنگی آزمایشگاه جهت نمونه گیری در محل دلخواه خود باشید.جهت نصب اپلیکیشن اینجا کلیک کنید.

نام های دیگر آزمایش ANCA

ANCA, MPO, PR3 Antibodies

هدف از انجام آزمایش ANCA

آنتی بادی های ضد سیتوپلاسم نوتروفیل (Antineutrophil cytoplasmic antibodies) یا ANCA گروهی از اتو آنتی بادی ها هستند که علیه پروتئین های نوتروفیلها در بدن تولید میشوند. پروتئین های مورد هدف آنتی بادی ANCA پروتئین های میلوپروکسيداز (myeloperoxidase: MPO) و پروتئیناز ۳ (proteinase 3: PR3) می باشند.

فعالیت آنتی بادی های علیه سیتوپلاسم نوتروفیل ها منجر به تولید آنتی بادی علیه پروتئین های MPO یا PR3 میشود و تست ANCA وجود این اتو آنتی بادی ها را در خون مورد بررسی قرار میدهد آنتی بادی های علیه سیتوپلاسم نوتروفیل ممکن است در خون بیماران مبتلا به بسیاری از بیماریهای اتوایمیون وجود داشته باشد، از جمله: بیماری هایی که موجب التهاب و آسيب عروقی در سراسر بدن (واسکولیت سیستمی) می شوند، واسکولیت می تواند به دلیل تنگی و انسداد عروق خونی و متعاقبا کاهش خون رسانی به اندام ها موجب وارد آمدن آسیب به ارگان ها و بافتهای مختلف بدن شود. واسکولیت همچنین ممکن است باعث ایجاد آنوریسم در دیوارهی رگهای خونی شود.

زمان درخواست آزمایش ANCA

تشخیص بعضی از بیماری های اتوایمیون: گرانولوماتوز وگنر و پولی آنژیت میکروسکوپی

وجود علایم بیماری های اتوایمیون واسکولار (vscular autoimmune disorders)

تست‌های آزمایشگاهی مکمل آزمایش ANCA

Urinalysis – ESR – CBC – Autoantibodies

نمونه مورد نیاز برای انجام آزمایش ANCA

نمونه خون سیاهرگی

شرایط لازم برای انجام آزمایش ANCA

شرایط خاصی لازم نیست

علایم بیماری واسکولیت سیستمی

علایم بیماری واسکولیت سیستمی، به شدت بیماری و همچنین به بافت ها و ارگان های درگیر بستگی خواهد داشت. در ابتدای دورهی بیماری علایم معمولا غیر اختصاصی است، مانند: ضعف و خستگی، تب، درد عضلانی، کاهش وزن و تعریق شبانه. با پیشرفت بیماری، آسیب عروق خونی می تواند بر عملکرد کلیه ها، چشم ها، پوست، ریه ها و کبد تأثیر گذاشته و موجب بروز علایم مختلف شود. آنتی بادی PR3 معمولا در بیماری گرانولوماتوز وگنر و آنتی بادی MPO در بیماری پولی آنژیت یافت می شوند.

تفسیر تست ANCA

نتیجه ی آزمایش ANCA باید به دقت و با در نظر گرفتن فاکتورهای متعددی از جمله علایم و نشانه های بیماری و همچنین نتایج سایر آزمایشات و نیز تصویربرداری تفسیر شود.نتایج مثبت در آزمایشات PR3 / MPO) ANCA) به نفع تشخیص بیماری واسکولیت سیستمی است. همچنین نتایج این آزمایشات می تواند در افتراق میان انواع مختلف این گروه بیماریها مورد استفاده قرار گیرد. با این وجود به منظور تایید تشخیص، در اکثر موارد انجام بیوپسی از اندام در گیر و بررسی پاتولوژی آن ضرورت می یابد.

نتایج منفی این آزمایشات معمولا به این معنی است که علایم شخص به دلیل بیماری دیگری غیر از واسکولیت می باشد.

سایر مطالب مرتبط

آزمایش کرونا در منزلآزمایش لیپازآزمایش هیدروکسی پروژسترونکمبود ویتامین ها در بدنآسان آزمایش