تست تنفسی اوره یا تست میکروب معده

با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن آسان آزمایش آنلاین برای انجام تست تنفسی اوره رزرو انجام دهید و جواب آزمایشتان را آنلاین در سریع ترین زمان دریافت کنید

آزمایش تنفسی اوره

آنچه در این مقاله می خوانید نمایش

تست تنفسی اوره (UBT) چیست؟

تست تنفسی اوره یا میکروب معده با نام اختصاری “UBT” که بنام آزمایش اچ پیلوری (H.pylori) یا هیلکوباکتر پیلوری نیز معروف است، یک تست تشخیصی سریع از طریق تنفسی، بدون نمونه گیری از خون برای تشخیص میکروب اچ پیلوری است. تشخیص اچ پیلوری (هلیکوباتر پیلوری) با آزمایش خون و مدفوع نیز قابل تشخیص است. در ادامه مطلب در مورد روش انجام تست تنفسی اوره یا UBT اشاره خواهیم کرد.

اچ پیلوری چیست؟تست تنفسی اوره

اچ پیلوری یا هلیکوباکتر پیلوری نام میکروب ایجاد کننده زخم معده است و تست تنفسی اوره روشی جهت تشخیص این میکروب در معده می باشد. قبلا تصور می شد که عامل زخم معده و یا روده غذاهای تحریک کننده، فشار روحی و یا اضطراب می باشد. بر اساس اثبات دکتر مارشال، اکثر زخم های گوارشی ناشی از یک میکروب به نام هلیکوباکترپیلوری (اچ پیلوری) که به زبان علمی Helicobacter pylori (H.pylori) می باشد. اچ پیلوری واگیردار است و می تواند از طریق مواد غذایی و یا شخص آلوده به فرد سالم منتقل شود.

عفونت اچ پیلوری چیست؟

این میکروب در معده انسان در برابر اسید معده مقاومت می کند و تمایل دارد در لایه مخاطی محافظتی سطح معده و روده مخفی شده و آن را ضعیف کرده و لایه زیرین را تحریک نماید. لذا اسید معده از این لایه تضعیف شده عبور می کند و بافت ملتهب شده زیرین را می سوزاند. لذا به تدریج ابتدا موجب تورم و سپس شکل گیری زخم به شکل دهانه آتشفشان در معده و یا روده خواهد شد. همچنین تحریکات مکرر اچ پیلوری معده می تواند زمینه ساز ایجاد سرطان معده در افراد آلوده به آن در آینده شود.

ارتباط بین اچ پلوری و بروز سرطان معده

آژانس بین المللی تحقیق سرطان IARC (International Agency for Research on Cancer) با اتکا به نتایجی که در سال ها پیش جمع آوری شده، عفونت میکروب معده یا “اچ پیلوری معده” را یکی از عوامل بروز سرطان معرفی نموده است. همچنین بررسی 12 تحقیق انجام شده روی مبتلایان به سرطان معده در افراد اچ پیلوری مثبت، شش برابر بیشتر از افرادی است که آلوده به این میکروب نبوده اند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) نیز نقش عفونت اچ پیلوری را در بروز سرطان معده همانند کشیدن سیگار در بروز سرطان ریه میدانند. تست تنفسی اوره یا همان تست تنفسی میکروب معده می تواند روش تشخیصی سریع برای اچ پیلوری و جلوگیری از بروز سرطان معده باشد.

شیوع آلودگی اچ پیلوری

شیوع بیماری در مناطق پر جمعیت و کشورهای در حال توسعه بیشتر است. طبق آمار (WHO)، ٪80 جمعیت آسیا و آفریقا مبتلا به عفونت اچ پیلوری هستند. آلودگی اچ پیلوری در ایران متاسفانه بالاست. بطوریکه بیش از 90% افراد بالای 40 سال را در بر می گیرد و اچ پیلوری در کودکان 1 تا 15 سال از 57 تا 82 درصد گزارش شده است.

علائم اچ پیلوری:

 1. سوزش، پیچش و یا درد شبیه گرسنگی در ناحیه معده که اغلب 1 تا 3 ساعت بعد از غذا خوردن رخ می دهد.
 2.  ترشح کردن اسید و سوزش پشت جناغ سینه
 3.  دردی که با خوردن بهتر یا بدتر می شود.
 4.  تهوع و استفراغ
 5.  مدفوع قیری رنگ و تیره
 6.  احساس سنگینی در معده و گاز مضاعف معده
 7. آلودگی اچ پیلوری در کودکان با استفراغ و شکایت مکرر از درد شکم و علائم دیگر آشکار می شود.

واتساپ آسان آزمایش

تماس با آسان آزمایش

تشخیص اچ پیلوری با تست تنفسی اوره (UBT)

پس از معاینه بالینی و ارزیابی اولیه بیمار توسط پزشک، روش های متفاوتی برای تشخیص اچ پیلوری وجود دارد. از جمله روش های رایج برای تشخیص اچ پیلوری، انجام آندوسکوپی و نمونه برداری از معده یا روده می باشد. روش دیگر، آزمایش خون و بررسی آنتی ژن و آنتی بادی بر علیه میکروب معده در سرم می باشد. روش های فوق محدودیت هایی نظیر حساس نبودن، ناراحتی از انجام آندوسکوپی و غیره دارند. یکی از روش های مناسب برای تشخیص اچ پیلوری تست تنفسی اوره (UBT) می باشد، که نیاز به آندوسکوپی و نمونه برداری و یا آزمایشات غیر حساس خونی را برای تشخیص آلودگی با این میکروب منتفی ساخته است.

مزایای تست تنفسی اوره (UBT)

 1. تنها میکروب زنده و فعال را شناسایی می کند.
 2. دقت آن بیش از 98% است
 3. نیاز به خون گیری و آندوسکوپی ندارد.
 4. سریع در عرض چند دقیقه انجام می شود.
 5. انجام آن برای اطفال و زنان باردار بلا مانع است.
 6. روشی مناسب جهت پیگیری درمان می باشد.
 7. این روش کاملا غیر تهاجمی است.

آمادگی جهت انجام تست تنفسی اوره (UBT)

 1. بیمار نباید از یک ماه پیش از انجام تست، آنتی بیوتیک و یا قرص بیسموت استفاده کرده باشد. همچنین نباید در یک هفته اخیر، امپرازول، سایمتیدین، فاموتیدین و یا رانیتیدین مصرف کرده باشد.
 2. حداقل 6 ساعت پیش از انجام تست، از خوردن و آشامیدن پرهیز اجتناب شود.

نحوه انجام تست تنفسی اوره (UBT)

 1. بلع کپسول اوره
 2. 10 دقیقه انتظار
 3. دمیدن به داخل کیسه مخصوص تنفسی (حدود 5 دقیقه)
 4. محاسبه نتیجه آزمایش توسط دستگاه در آزمایشگاه

تست تنفسی اوره در تهران

تست تنفسی اوره در تهران با آسان آزمایش براحتی در منزل یا محل کار قابل انجام است. شما می توانید برای انجام آزمایش چکاپ اچ پیلوری یا میکروب معده به صورت آنلاین یا تلفنی رزرو انجام دهید تا در سریعترین زمان این تست را در منزل یا محل کار خود انجام دهید.

مزیت آزمایش در منزل با آسان آزمایش چیست؟مزیت آزمایش خون در منزل

انجام آزمایش در منزل از بسیاری جهات بسیار حائز اهمیت است و می‌تواند گزینه بهتری در مقابل دریافت خدمات در آزمایشگاه باشد:

 • صرفه جویی در وقت و زمان
 • صرفه جویی در هزینه های رفت و آمد
 • پرهیز از قرار گرفتن در مناطق پرخطر
 • رعایت پروتکل های بهداشتی
 • کمک به کاهش ترافیک و آلودگی هوا
 • برخورداری از تسهیلات ویژه
 • دسترسی سریع و راحت به خدمات آزمایشگاهی
 • حفظ آرامش و استرس قبل از نمونه گیری

تست تنفسی اوره با آسان آزمایش

با پلتفرم آسان آزمایش دیگر نیاز نیست مثل قدیم برای انجام آزمایشات مختلف به آزمایشگاه مراجعه کنید. فقط کافیست به صورت آنلاین با ورود به حساب کاربری خود یا از طریق تماس با شماره 0219130456 درخواست آزمایش را ثبت کنید تا در سریعترین زمان خدمات آزمایشگاهی را در منزل یا محل کار خود دریافت کنید. در صورتی که قصد انجام تست کرونا در منزل برای چکاپ یا انجام تست کرونا برای پرواز را دارید می توانید از طریق حساب کاربری خود درخواست آزمایش کرونا ثبت کنید. با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست.

سوالات متداول

چرا آزمایش در منزل با آسان آزمایش بهترین انتخاب است؟

آسان آزمایش بدلیل اینکه فقط با آزمایشگاه هایی طرف قرارداد است که اطمینان از کیفت و دقت آزمایشگاه دارد، متقاضیان آزمایش در منزل می توانند این اطمینان را داشته باشند که آزمایشات با کیفت و دقت خاصی در آزمایشگاه های بروز و مجهز انجام می شود. در حال حاضر آزمایشگاه طرف قرارداد آسان آزمایش، آزمایشگاه نمونه در سال 1401 انتخاب شده است.

چطور به آسان آزمایش اعتماد کنم؟

آسان آزمایش دارای پروانه کسب از اتحادیه کسب و کارهای مجازی کشوری و دارای نماد اعتماد الکترونیکی از وزارت صنعت و معدن و تجارت است. جهت مشاهده مجوز ها اینجا کلیک کنید.

چطور از کیفیت آزمایشگاه های آسان آزمایش مطمئین شوم؟

در ویدیو فوق، جواب این سوال با مستند پاسخ داده شده است.

قیمت آزمایش خون به چه صورت محاسبه می شود؟

هزینه آزمایشات پس از نمونه گیری در منزل و پذیرش در آزمایشگاه بر اساس قبض آزمایشگاه اطلاع رسانی می شود.

آیا انجام آزمایش فقط در صورت داشتن نسخه پزشک ممکن می‌باشد؟

خیر شما می توانید بدون نسخه پزشک هم آزمایش های مدنظر را در منزل انجام دهید

آیا خدمات آزمایش و چکاپ در منزل تحت پوشش بیمه است؟

بله در صورتی که دستور پزشک داشته باشید می توانید از پوشش انواع بیمه‌های پایه و تکمیلی استفاده کنید.

من نسخه ندارم چطور می‌توانم از خدمات آزمایش یا چکاپ در منزل استفاده کنم؟

بله شما می توانید به درخواست خود هر آزمایشی را که مدنظر دارید در منزل یا محل دلخواه انجام دهید و یا از لیست پلن های چکاپ آماده که در پنل حساب کاربری ثبت شده است کمک بگیرید.

برای انجام آزمایش خون در منزل باید چند ساعت ناشتا باشم؟

حداقل زمان ناشتا بودن برای آزمایش قند خون 8 ساعت و برای چربی و کلسترول خون 12 ساعت است. لذا پیشنهاد می شود حداقل 12 ساعت قبل از انجام آزمایش چکاپ یا خون ناشتا باشید.

بهترین فاصله زمانی برای آزمایش خون چه زمانی است؟

در صورتی که دارای بیماری زمینه ای باشید توصیه برای انجام آزمایش خون هر 3 ماه یکبار است اما در صورتی که سابقه بیماری نداشته باشید هر 6 ماه یکبار توصیه می شود.