مجله سلامت

CT در جواب آزمایش PCR کرونا

تفسیر CT آزمایش کرونا - آسان آزمایش

CT یا Cycle Threshold چیست؟

در تفسیر جواب آزمایش PCR، اعداد و پارامترهایی وجود دارد که نشان دهنده‌ی وضعیت ابتلا به ویروس کرونا هستند. یکی از این پارامترها عدد CT است که مخفف Cycle Threshold می باشد. عدد CT در آزمایش PCR کرونا (سی تی تست کرونا) معیاری از مقدار و لود ویروس کرونا است. در حقیقت عدد CT در تست کرونا به روش پی سی آر می تواند نشان دهد که میزان آلودگی ویروس کرونا در بدن فرد چه میزان است؟ اما نباید فراموش کردکه عدد CT تست کرونا با توجه به شرایط و وضعیت بیماری فرد می تواند در هر روز تغییر کند و این عدد را نمی توانیم عددی ثابت برای آن فرد در نظر بگیریم.

تست پی سی آر (PCR) چیست؟

در روش PCR، ماده ژنتیکی میکروارگانیسم ها از نوع DNA مورد بررسی قرار می‌گیرد. اما برخی از ویروس ها مثل کووید ۱۹ دارای ماده ژنتیکی از نوع RNA هستند که جهت تشخیص آن از روش RT-PCR استفاده می‌گردد. در این روش تشخیص آزمایشگاهی، نمونه ای که از انتهای حلق و بینی فرد گرفته می‌شود و در داخل لوله‌های خاصی به اسم ترانسپورت (Viral transport media, VTM) به آزمایشگاه انتقال می‌یابد و پس از استخراج و تکثیر ماده ژنتیکی ویروس نتیجه گزارش می شود.

تفسیر عدد CT در تست کرونا

شاید این سوال شما باشد که عدد CT در جواب آزمایش کرونا نشانه چیست و چطور عدد CT تفسیر می شود؟ آزمایشگاه نمونه فرد مشکوک را تحت شرایط و پروسه‌های خاصی قرارداده و ماده ژنتیکی هدف را استخراج می‌نماید. این ماده ژنتیکی سپس توسط دستگاه PCR متحمل واکنش های زنجیره واری شده و باعث تکثیر ماده ژنتیکی ویروس می گردد تا با افزایش ماده ژنتیکی برای دستگاه قابل تشخیص شود. هر بار که این واکنش رخ می‌دهد یک سیکل شمارش می‌شود.

هر چقدر ماده ژنتیکی سریعتر به نقطه تشخیص (Detection) دستگاه برسد میزان لود ویروس در بدن بیشتر است. از این رو معمولاً سیکل یا CT با عدد ۴۰ مرز بین مثبت و منفی بودن جواب تست کرونا در نظر گرفته می‌شود. به عبارت دیگر اگر عدد CT در تست کرونا فرد کمتر از ۴۰ باشد نتیجه تست کرونا مثبت بوده و فرد مبتلا به کرونا و ناقل ویروس تلقی می شود.

CT پارامتر اصلی آزمایش کرونا

در صورتی که CT کمتر از 25 گزارش شود، نشانه ی.میزان لود بالای ویروس بوده و احتمالاً فرد دیرتر بهبود پیدا کند. اگر فرد در روزهای ابتدایی ورود ویروس به بدن باشد احتمالاً CT به عدد ۴۰ نزدیک‌تر خواهد بود. از این جهت تفسیر.این پارامتر به شرح حال بیمار و علائم وی بسیار وابسته خواهد بود. عدد CT در هفته اول بیماری به پیک خود (CT زیر 30) می رسد.و بعد از 14 روز معمولا فرد بیمار وارد فاز بهبودی شده و عدد CT به بالای 35 و در نهایت به عدد 40 می رسد که در این صورت نتیجه تست پی سی آر کرونا منفی میگردد.

تفسیر نتیجه آزمایش کرونا

همانطور که اشاره شد، عدد CT کوچکتر از ۴۰ به معنی “جواب تست کرونا مثبت”.و عدد CT بزرگتر از ۴۰ به معنی “جواب تست کرونا منفی” تلقی می گردد. البته باید در نظر داشت این عدد در بازه‌های زمانی از شروع تا انتهای بیماری متفاوت است. در ابتدای بیماری این عدد معمولا از 36 شروع می شود و رفته رفته این عدد حتی تا سی تی 15 کاهش می یابد و سپس این عدد با شروع روند بهبود بیماری، مجدد به سمت عدد 40 حرکت می کند.

اگر تمایل دارید آزمایش کرونا برای چکاپ، آزمایش کرونا برای پرواز های داخلی یا خارجی یا سایر آزمایشات پزشکی را در منزل یا محل کارتان انجام دهید می توانید به صورت آنلاین از طریق سامانه آسان آزمایش درخواستتان را ثبت کنید و منتظر مراجعه کارشناسان آزمایشگاه در محل مورد نظر خود باشید.

منبع: https://www.sciencemag.org

بازگشت به لیست