تست 5-HIAA یا هیدروکسی ایندول استیک اسید چیست

با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق اپلیکیشن و یا وب سایت آسان آزمایش درخواست آزمایش 5-IHAA یا سایر آزمایشات را در منزل یا محل کارتان دهید و جواب آزمایشتان را آنلاین دریافت کنید

آزمایش هیدروکسی ایندول استیک اسید - 5-HIAA 5-Hydroxy indolacetic acid

آزمایش خون در منزل
تست های پزشکی

در صورتی که تمایل دارید در منزل یا محل کار خود آزمایشات پزشکی انجام دهید می توانید از طریق سامانه آسان آزمایش درخواست خود را به صورت آنلاین ثبت کنید و منتظر هماهنگی آزمایشگاه جهت نمونه گیری در محل دلخواه خود باشید.جهت نصب اپلیکیشن اینجا کلیک کنید.

نام های دیگر آزمایش 5-HIAA

5-HIAA – سروتونین متابولیت

هدف از انجام آزمایش 5-HIAA

هدف از انجام آزمایش هدف از انجام این آزمایش اندازه گیری HIAA-5 است. HIAA-5 متابولیت سروتونین به شمار می رود. سروتونین، هورمونی است که از اسید آمینه ی تریپتوفان مشتق می شود. سروتونین در کبد متابولیزه شده و متابولیتهای آن از جمله HIAA-5 از طریق ادرار از بدن دفع می شوند. در شرایط طبیعی مقدار بسیار اندکی HIAA-5 در ادرار دفع می شود. بعضی از تومورهای کارسینوئید مقدار قابل توجهی سروتونین و -5 HIAA تولید می کنند و در نتیجه دفع آنها در ادرار افزایش می یاید.

علت درخواست آزمایش 5-HIAA

تشخیص تومورهای مترشحه سروتونین

حضور علایم مشکوک به وجود تومور کارسینوئید، مانند: گر گرفتن سر و صورت (سرخ شدن ناگهانی)، اسهال، تهوع و استفراغ، تپش قلب، خس خس سینه، سرفه و تنگی نفس : پیگیری و مانیتور کردن بیماران شناخته شده در طی دوره درمان

تست‌های آزمایشگاهی مکمل آزمایش 5-HIAA

سروتونین(Serotonin)،کروموگرانین (Choromogranin A)

نمونه مورد نیاز برای انجام آزمایش 5-HIAA

نمونه ادرار 24 ساعته

شرایط لازم برای انجام آزمایش 5-HIAA

رعایت نحوه جمع آوری نمونه

نحوه جمع‌آوری نمونه

پرهیز از مصرف بعضی مواد غذایی، مانند آووکادو، موز، آناناس، گردو، آلو، گوجه فرنگی، کیوی، بادمجان. بهتر است از سه روز قبل از جمع آوری نمونه، از خوردن این مواد پرهیز شود. در صورت مصرف داروها، در باره ی قطع یا ادامه مصرف آن در زمان تهیهی نمونه، باید با پزشک معالج مشورت نمود.

عوامل تداخل و ایجاد کننده نتایج کاذب آزمایش 5-HIAA

عوامل مداخله کننده در آزمایش موارد دیگری غیر از تومور کارسینوئید نیز می تواند موجب افزایش یا کاهش HIAA-5 شود.

تفسیر آزمایش 5-HIAA

افزایش قابل توجه مقدار HIAA-5 در ادرار می تواند به علت وجود تومور کارسینوئید باشد. برای تایید تشخیص، باید محل تومور را مشخص نموده و از آن بیوپسی گرفت؛ البته در صورت وجود علایم بالینی، صرفا بالا نبودن سطح HIAA-5 احتمال وجود تومور کارسینوئید را به طور قطع رد نمی کند، زیرا بعضی تومورها ممکن است این ماده را ترشح نکنند.

افزایش 5-HIAA در مواد زیر مشاهده می‌شود:

بعضی داروها مانند: استامینوفن، کافئین، افدرین، دیازپام، نیکوتین، شربت سرفه، فنوباربیتال

کاهش 5-HIAA در موارد زیر مشاهده می‌شود:

بعضی داروها مانند: آسپیرین، اتيل الكل، ایمیپرامین، لوودوپا، مهار کننده های MAO هپارین، ایزونیازید، متیل دوپا، داروهای ضد افسردگی تری سیکلیک.

سایر مطالب مرتبط

تست کرونا در منزل آزمایش آلدولازآزمایش لیپازآزمایش کراتینینآزمایش اسیداوریکعلل افزایش و کاهش اسید اوریکسامانه آسان آزمایشآزمایش ASTآزمایش ANCAآزمایش GGT