مجله سلامت

امیکرون جهش جدید ویروس کرونا

امیکرون

امیکرون چیست؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) سویه جدید ویروس کرونا را اُمیکرون “Omicron” نام گذاری و در فهرست سویه های خطرناک بیماری کووید-19 طبقه بندی کرد. این سویه جدید یعنی اومیکرون جهش‌های زیادی در پروتئین اسپایک ویروس داشته که باعث شده موارد ابتلا به ویروس یابد. سویه اومیکرون در روز ۲۴ نوامبر 2021 توسط آفریقای جنوبی به سازمان جهانی بهداشت معرفی شد ولی پس از آن در کشورهای دیگری از جمله بوتسوانا و هنگ‌کنگ آلمان و انگلیس و هلند نیز شناسایی شده است.

نام علمی امیکرون چیست؟

اُمیکرون جایگزین «B.۱.۱.۵۲۹» خواهد شد که نام علمی سویه جدید ویروس کرونا محسوب می‌شود.

گسترش امیکرون سریع‌تر از سایر سویه‌های کرونا

در بیانیه سازمان جهانی بهداشت آمده است: شواهد اولیه حاکی از خطر بالای عفونت است و اینکه تغییرات زیانباری در اپیدمیولوژی کووید ۱۹ روی داده است. با این وجود کارشناسان اعلام کردند که تست‌های پی‌سی‌آر همچنان قادر هستند این سویه جدید را شناسایی کنند.

نقش واکسن در پیشگیری از اومیکرون

طبق اعلام اولیه CDC این سویه ویروس کرونا به احتمال زیاد ایمنی زدا است و واکسن های موجود در بازار احتمالا تاثیر چندانی بر علیه این سویه ویروس نداشته باشد. با توجه به اینکه امیکرون دچار بیش از 30 جهش شده است نیاز است شرکت های تولید کننده واکسن در آینده واکسن های خود را بروز کنند.

درصورتی که تمایل به انجام تست کرونا در منزل یا محل کار خود دارید می توانید درخواست خود را در آسان آزمایش ثبت کنید تا در سریعترین زمان  توسط آزمایشگاه های طرف قرارداد در محل دلخواه نمونه گیری شوید و در کوتاه ترین زمان جواب تست را آنلاین دریافت کنید.

منبع:Who