مجله سلامت

اوره خون چیست

اوره - آسان آزمایش

اوره چیست

اوره یکی از مواد حاصل از سوخت و ساز پروتئین ها در بدن است که در کبد تولید شده و به طور کامل  توسط کلیه ها دفع می شود. بنابراین میزان اوره خون به صورت غیرمستقیم بیانگر عملکرد کلیه ها است.

هرگاه مقدار مصرف(سوخت و ساز)پروتئین افزایش یابد (مثلا در اثر افزایش میزان گوشت در رژیم غذایی و یا خونریزی گوارشی) یا فعالیت کلیه ها دچار اختلال شود و یا خون غلیظ گردد (مثلا در پی کاهش طولانی مدت میزان مایع مصرفی و یا دفع فراوان آب از بدن به علت اسهال طولانی و شدید)، میزان اوره هم افزایش می یابد.همچنین از ٥٠ سالگی به بعد، به ازای هر ١٠ سال، مختصری میزان آن افزایش می یابد که به علت کاهش ذاتی عملکرد کلیه در اثر افزایش سن است.

مقدار طبیعی اوره خون

مقدار طبیعی اوره خون در بالغین ۴۵-۱۵ mg/dl و در کودکان ۴۰-۱۰ mg/dl می باشد. بنابراین این آزمایش عمدتا بیانگر میزان آب بدن و تا حدی وضعیت عملکردی کلیه است.
BUN یا میزان نیتروژن اوره خون نیز به صورت غیرمستقیم بیانگر میزان اوره می باشد. در واقع از ضرب مقادیر BUN در عدد ١/٨ میزان اوره خون مشخص می شود. برای مثال اگر در فردی میزان BUN ٢٠ باشد میزان اوره خون آن شخص ٣٦ است. میزان طبیعی BUN در بالغین حدودا ۲۰-۱۰ mg/dl است.

علل کاهش اوره خون

  • در صورتی که میزان پروتئین دریافتی کم باشد. (سوء تغذیه)
  • سنتز و ساخت پروتئین مختل شود. (بیماری کبدی)
  • میزان دریافت مایعات بیش از حد لازم باشد.

علل افزایش اوره خون

  • اختلال کلیوی ( عمده دلیل)
  • از دست دادن آب بدن
  • خونریزی گوارشی و یا خونریزی های داخلی بدن
  • مصرف برخی از داروها نظیر متوترکسات، کاربامازپین و انتی بیوتیک های آمینوگلیکوزیدی مانند جنتامایسین یا امیکاسین و ..
  • از سایر اختلالات کلیوی افزایش دهنده ی اوره خون می توان به دلایل پیش کلیوی (کاهش حجم مایعات بدن به علت کم آبی مفرط و یا خونریزی و از دست دادن حجم)، بیماری های درگیر کننده پارانشیم کلیه (سنگ کلیه بزرگ و متعدد، عفونت کلیه وسیع و یا بیماری های کیست کلیه) و یا علل بعد از کلیه (سنگ حالب انسدادی، تنگی شدید محل اتصال حالب به لگنچه کلیه و یا بزرگی پروستات انسدادی و مزمن) اشاره کرد.

بالا بودن اوره خون نشانه اختلال در عملکرد کلیه است و می بایست توسط آزمایش خون و سونوگرافی تشخیص دقیق تر توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

BUN در آزمایش خون چیست

BUN به مخفف Blood Urea Nitrogen است. آزمایش BUN یکی از آزمایش های خون است که سطح اوره در خون را اندازه‌گیری می‌کند. اوره یک نوع محصول زائد نیتروژن است که توسط کبد از آمین‌های پروتئینی خارج می‌شود. این ماده توسط کلیه‌ها از بدن دفع می‌شود.

اندازه‌گیری سطح BUN می‌تواند در ارزیابی عملکرد کلیه‌ها و تجزیه و تحلیل فعالیت اوره، که مستقیماً مرتبط با تجزیه پروتئین در بدن است، مفید باشد. افزایش سطح BUN ممکن است نشانگر مشکلات کلیه یا مشکلات دیگری در فرایند تجزیه و تحلیل پروتئین باشد. با این حال، افزایش BUN معمولاً به تنهایی یک نشانه نیست و نیاز به تحلیل دقیق‌تر و سایر آزمون‌ها دارد. همچنین، عواملی مانند خونریزی گوارشی یا مصرف اغذیه با پروتئین بالا نیز می‌توانند به افزایش موقتی سطح BUN منجر شوند.

urea در آزمایش خون چیست

Urea یک ترکیب شیمیایی است که حاوی نیتروژن است و به عنوان یکی از نشانگرهای متداول عملکرد کلیه در آزمایش خون استفاده می‌شود. سطح Urea یا اوره در خون نشان می‌دهد چقدر از پروتئین‌ها و آمین‌ها توسط کبد تجزیه شده و سپس توسط کلیه از بدن دفع می‌شوند.

زمانی که سلول‌ها پروتئین‌ها را تجزیه می‌کنند، اوره به عنوان یک نتیجه جانبی ایجاد می‌شود. این اوره با خون به کلیه‌ها منتقل می‌شود تا از بدن دفع شود. افزایش مقدار اوره در خون ممکن است به مشکلات کلیه، خونریزی گوارشی، یا مصرف غذاهای پروتئینی بیش از حد مرتبط باشد.

معمولاً سطح اوره به همراه سایر آزمون‌های کلیه مانند BUN (Blood Urea Nitrogen) بررسی می‌شود تا وضعیت عملکرد کلیه‌ها به دقت تر بررسی شود.

اگر تمایل دارید میزان اوره خون را اندازه گیری کنید.می توانید از طریق سامانه آسان آزمایش این آزمایش را در منزل یا محل کارتان توسط آزمایشگاه های معتبر طرف قرارداد آسان آزمایش انجام دهید و نتیجه آزمایشتان را به صورت آنلاین دریافت کنید. برای ثبت درخواست می توانید به صورت آنلاین یا تلفنی 02191304567 اقدام نمائید.

منبع: drshnategh.com