مجله سلامت

علائم امیکرون چه تفاوتی با سویه دلتا دارد؟

علائم امیکرون

علائم امیکرون چه تفاوتی با سویه‌های قبلی دارد؟

به نقل از “آنجلیک کوتزیه” پزشکی که برای اولین بار در آفریقای جنوبی به سویه جدید امیکرون مشکوک شد: بیماران مبتلا به سویه امیکرون علاوه بر «خستگی» از «سر درد»، «بدن درد» و خارش گلو رنج می‌برند. به نقل از این پزشک، بیماران مبتلا به سویه امیکرون برخلاف مبتلایان به گونه دلتا کمتر مشکل چشایی و بویایی داشتند. از سوی دیگر بیماران مبتلا به امیکرون برخلاف سویه‌های قبلی ویروس کرونا، تجربه کاهش سطح اکسیژن در خون را نیز کمتر تجربه کردند. اما این اطلاعات روزانه در حال تغییر است و ظاهرا علائم ها بسته به نوع ژنتیک فرد مبتلا متفاوت است.

مبتلایان به امیکرون اکثراً چه کسانی هستند؟

به نقل از پزشک افریقایی، اکثر مبتلایان به سویه امیکرون افراد ۴۰ ساله یا جوانتر هستند. وی می‌افزاید که به نیمی از افرادی که با علائمی مشابه ابتلا به امیکرون به او مراجعه کرده‌اند، واکسن کرونا تزریق نشده بود.

چرا سویه امیکرون نگران‌کننده است؟

بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت دلیل اصلی نگرانی این نهاد افزایش سطح واگیردار بودن ویروس است. دانشمندان اهل آفریقای جنوبی گفته‌اند که بیش از ۳۰ مورد جهش در سطح پروتئین اسپایک بر روی سویه امیکرون مشاهده شده است. پروتئین اسپایک بر روی سطح ویروس قرار دارد و با چسبیدن به سلول‌های بدن به داخل آنها نفوذ می‌کند. به این ترتیب تعداد جهش‌های مشاهده‌شده در سویه امیکرون از شمار جهش‌های گونه دلتا بیشتر است. قدرت سرایت پذیری این سویه به قدری بالاست که در طی 17 روز می تواند یک کشور را آلوده کنند. سویه دلتا نیاز به زمان 100 روزه برای گسترش در سطح کشور داشت.

منبع: یورونیوز

بازگشت به لیست