با آسان آزمایش آزمایشگاه همیشه همراه شماست

براحتی می توانید از طریق وب سایت یا اپلیکیشن آسان آزمایش آنلاین برای انجام انواع آزمایش چکاپ برای ریزش مو رزرو انجام دهید و جواب آزمایشتان را آنلاین در سریع ترین زمان دریافت کنید

آزمایش چکاپ برای ریزش مو

آزمایش چکاپ برای ریزش موآزمایش چکاپ برای ریزش مو شامل آزمایش‌هایی برای بررسی کم‌خونی، اختلالات هورمونی و کمبود ویتامین می‌شود. این آزمایش‌ها به تشخیص زودهنگام ریزش مو کمک می‌کنند. معمولا علت های مختلفی برای ریزش مو وجود دارد که می تواند ارثی، اختلالات هورمونی یا کمبود ویتامین در بدن باشد. یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم‌ها و آقایان به آن دچار می‌شوند، ریزش مو است. آزمایش ریزش مو توسط آسان آزمایش در محل دلخواه شما قابل انجام است.

آزمایش چکاپ برای ریزش مو شامل آزمایش‌های تخصصی است که می تواند علت این مشکل ریزش مو را شناسایی کند. اگر دچار ریزش مو هستید و می‌خواهید این آزمایش چکاپ ریزش مو را انجام دهید، در ادامه مطلب همراه ما باشید. در ادامه توضیح خواهیم داد که چه آزمایش‌هایی برای تشخیص علت ریزش مو لازم است؟ چرا افراد دچار ریزش مو می‌شوند؟ آیا انجام آزمایش‌های هورمونی در این چکاپ لازم است؟

آزمایش های چکاپ برای ریزش مو

ریزش مو جز مشکلاتی است که هم در خانم‌ها و هم در آقایان دیده می‌شود. در مورد خانم‌ها معمولا علت ریزش مو تغییرات هورمونی بدن در شرایط مختلف است. در آقایان نیز معمولا طاسی با الگوی مردانه که یک اختلال ارثی است، باعث بروز ریزش مو می‌شود. معمولا افراد به صورت طبیعی روزانه بین 100 تا 150 تار مو را از دست می‌دهند. اگر ریزش موی شما در این حد است، که جای نگرانی نیست و ریزش کاملا طبیعی است. زمانی باید برای ریزش مو نگران شد که در ازای موهای ریخته شده، موی جدید جایگزین نشود. آزمایش ریزش مو شامل تست های متعددی است که در ادامه به معرفی آزمایش های ریزش مو خواهیم پرداخت.

اگر تشخیص علت ریزش مو به موقع انجام شود، از ریزش موها می توان جلوگیری کرد. یکی از اقداماتی که می توانید حتی بدون دستور پزشک انجام دهید درخواست آزمایش چکاپ برای ریزش مو است. آسان آزمایش از طریق متخصصان آزمایشگاهی خود لیست از این آزمایشات چکاپ برای ریزش مو را تهیه کرده و شما می توانید از طریق ورود به حساب کاربری از بخش آزمایش چکاپ این تست ها را مشاهده و آزمایش چکاپ ریزش مو را در منزل یا محل کار خود انجام دهید. آزمایش خون در منزل برای هر آزمایش چکاپی قابل انجام است و آسان آزمایش بالای 15 پلن چکاپ آماده برای متقاضیان طراحی کرده است.

آزمایش چکاپ برای ریزش مو

واتساپ آسان آزمایش

تماس با آسان آزمایش

آزمایش کشیدن مو

آزمایش کشیدن مو نوعی تست فیزیکی بدون نیاز به خونگیری است که معمولا توسط اکثر متخصصین بررسی می شود. در این روش پزشک یک دسته از موهای شما را می‌کشد، و اگر ریزش مو بیشتر از 4 الی 6 تار مو باشد، شخص مورد نظر دچار ریزش مو است. در این شرایط لازم است آزمایش‌های تشخیصی برای بررسی علت ریزش مو انجام شود. این آزمایش ریزش مو بهتر است توسط متخصص پوست و مو بعد از مشاهده علایم بالینی انجام شود.

آزمایش CBC

در آزمایش CBC کلیه سلول‌های خونی شامل گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها شمارش می‌شوند. در صورتی که شخص مورد نظر دچار کم خونی باشد با استفاده از این تست می توان نوع کم خونی را تشخیص داد. یکی از دلایل ریزش مو می تواند کم خونی باشد. در کم خونی چون خون کمی با ریشه مو می رسد می تواند باعث ریزش مو در آقایان و بخصوص در خانم ها شوند. یکی از آزمایش های ریزش مو که می تواند دلیل ریزش را مشخص کند، آزمایش CBC است.

آزمایش سلامت پوست و مو

گاهی برای بررسی سلامت ساختار مو لازم است، تار مو به طور دقیق به صورت میکروسکوپی یا چشمی بررسی شود. در صورتی که ساقه مو آسیب دیده باشد و یا آلوده به بیماری های قارچی شده باشد می توان جهت بررسی بیشتر تار مو را به آزمایشگاه ارسال کرد تا آزمایشات تشخیصی صورت گیرد. این نوع آزمایش ریزش مو به تشخیص متخصص پوست مو انجام می گیرد و در صورتی که به قارچی شدن مو شک کند درخواست انجام این تست را خواهد داد.

آزمایش چکاپ ریزش موبررسی هموگلوبین خون

هموگلوبین پروتئینی است که در گلبول قرمز وظیفه حمل اکسیژن به سمت اندام‌ها و انتقال دی‌اکسیدکربن به ریه‌ها را برعهده دارد. اگر در آزمایش خون CBC، میزان هموگلوبین پایین باشد، نشان‌دهنده کاهش گلبول قرمز و کم‌خونی است. محدوده طبیعی هموگلوبین برای آقایان بین ۱۳ تا ۱۶ گرم در دسی‌لیتر بوده و برای خانم‌ها ۱۱ تا ۱۵ گرم در دسی‌لیتر است.

سطح پایین هموگلوبین و کم‌خونی می‌تواند نشانه کمبود آهن، کمبود ویتامین B12، کمبود فولات، خونریزی، برخی سرطان‌ها (مانند سرطان خون)، بیماری کلیوی، بیماری کبد، کم‌کاری تیروئید یا تالاسمی باشد. پس یکی از آزمایشات مهم برای چکاپ ریزش مو بررسی پارامترهای آزمایش CBC است.

چکاپ عملکرد تیروئید و هیپوفیز

اختلال در عملکرد تیروئید می‌تواند روی ریزش مو تاثیر گذار باشد. بیماری‌هایی مانند پرکاری تیروئید و کم‌کاری تیروئید باعث می‌شوند، هورمون‌های مربوط به متابولیسم بدن بیش از حد یا کمتر از حد معمول ترشح شوند. به همین دلیل یکی از مواردی که در چکاپ برای ریزش مو باید بررسی شود، آزمایش های تکمیلی تیروئید است.

هورمون تحریک‌کننده تیروئید، هورمون TSH نام دارد که از هیپوفیز ترشح می شود و سطح آن باید در آزمایش چکاپ ریزش مو تعیین شود. اگر سطح TSH پایین‌تر یا بالاتر از حد معمول باشد، شخص دچار یکی از اختلالات تیروئید یا هیپوفیز است. است.

ارزیابی ذخیره آهن بدن

یکی دیگر از دلایل ریزش مو می‌تواند کمبود آهن خون باشد. برای بررسی میزان آهن، آزمایش فریتین انجام می‌شود. فریتین پروتئینی است که آهن را ذخیره می‌کند. معمولا سطح این پروتئین در افرادی که دچار کم‌خونی هستند، میزانش پایین است. درصورتی‌که میزان آهن یا سطح فریتین کمتر از حد طبیعی باشد می تواند باعث ریزش مو شود. در صورتی که میزان آهن بدن کم باشد بدن در تولید هموگلوبین به مشکل بر می خورد و فرد دچار کم خونی فقر آهن می شود. همانطور که اشاره شد کم خونی یکی از دلایل ریزش مو است.

آزمایش خون در منزلآزمایش بررسی ویتامین ها

کمبود ویتامین D و B12 و زینک می‌تواند در سلامت پوست و مو موثر باشد. به همین دلیل این فاکتورها حتما باید در آزمایش چکاپ ریزش مو بررسی شود. اگر شخص دچار کمبود این ویتامین ها باشد، لازم است به دستور پزشک روزانه مکمل مصرف کند.

آزمایش اختلالات هورمونی

در خانم‌ها یکی از مواردی که اکثرا باعث ریزش مو و نازکی موها می‌شود، اختلال هورمونی زنانه است. معمولا در این حالت سطح آندروژن بیش از حد بالا می‌رود. افزایش بیش از حد آندروژن علاوه بر نازکی تار مو باعث بروز علائمی مانند رشد مو زائد در صورت، سینه و شکم، پریود نامنظم و آکنه می‌شود. با استفاده از آزمایش هورمونی می‌توان افزایش سطح آندروژن را تشخیص داد. عدم تعادل تستوسترون در خانم‌ها می‌تواند نشانه بیماری سندروم تخمدان پلی‌کیستیک هم باشد. این سندروم نیز می‌تواند دلیل ریزش مو باشد. سایر هورمون ها نیز در آزمایش چکاپ ریزش مو بررسی می شود.

بررسی هورمون جنسی مردانه

هورمون تستوسترون هورمون جنسی آقایان است. آزمایش دیگری که به همراه تستوسترون انجام می شود به نام SHBG است. SHBG پروتئینی است که توسط کبد ساخته شده و به هورمون‌های جنسی متصل می‌شود. معمولا این آزمایش برای مردانی که سطح تستوسترون پایینی دارند، درخواست می‌شود. اما در خانم‌ها بالعکس بوده و زمانی که سطح تستوسترون بالا است، آن را درخواست می‌کنند. در مردان کمبود تستوسترون باعث مشکل در نعوظ و باروری می‌شود. اما در خانم‌ها می‌تواند یکی از دلایل ریزش مو باشد. بالا بودن نتیجه این آزمایش می‌تواند نشانه بیماری کبد، پرکاری تیروئید، اختلالات اشتها یا بیماری آدیسون باشد.

آزمایش برای ریزش مو

همانطور که اشاره شد، ریزش مو ممکن است به عوامل مختلفی مانند عوامل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، تنش روحی، عوامل محیطی و بیماری‌های مرتبط باشد. برای تشخیص و مدیریت ریزش مو، آزمایش‌هایی وجود دارد که می‌تواند به تعیین علت ریزش مو و پیگیری درمان مناسب کمک کند. آزمایش‌های خون، میزان هورمون‌های مرتبط با مو، آزمایش تیروئید، آزمایش گروه خون و سایر آزمایش‌های مرتبط با وضعیت سلامت مو و پوست می تواند برای علت تشخیص ریزش مو مناسب باشد. برای انجام آزمایش برای ریزش مو همین حالا می توانید از طریق آسان آزمایش اقدام کنید.

آزمایش هورمونی برای ریزش مو

ریزش مو ممکن است به عوامل مختلفی مانند تغذیه نامناسب، تنش روحی، بیماری‌ها، عوامل ژنتیکی و اختلالات هورمونی مرتبط باشد. برای بررسی اختلالات هورمونی مرتبط با ریزش مو، می‌توان از آزمایش‌ هورمونی برای ریزش مو زیر استفاده کرد:

1. آزمایش هورمون‌های تیروئید: این آزمایش شامل اندازه‌گیری هورمون‌های TSH، T3 و T4 است. اختلالات در تیروئید ممکن است باعث ریزش مو شوند.

2. آزمایش هورمون‌های افزایش موهای بدن: در برخی از موارد، بالا رفتن سطح هورمون‌های مرتبط با موهای بدن نیز باعث ریزش موهای سر می‌شود.

3. آزمایش هورمون‌های زنان: در برخی از زنان، اختلالات هورمونی مرتبط با تنظیم دوره‌های قاعدگی و تولید هورمون‌های تستوسترون و استروژن ممکن است ریزش مو را تحت تأثیر قرار دهند.

4. آزمایش‌های هورمون‌های آدرنال: اختلالات در آدرنال ممکن است باعث ریزش مو شوند.

هزینه آزمایش چکاپ برای ریزش مو

آزمایش چکاپ برای ریزش مو شامل فاکتورهای مختلفی است که توسط متخصصین آسان آزمایش تهیه شده و لیست آزمایشات در بخش آزمایش چکاپ در حساب کاربری قابل مشاهده است. هزینه آزمایش چکاپ برای ریزش مو بر اساس تعرفه آزاد در پنل کاربری در بخش آزمایش چکاپ ثبت شده است که می توانید مشاهده نمائید. هزینه آزمایش ریزش مو که در سامانه ثبت شده است بر اساس آزمایش های ضروری است که هر کدام از آزمایش ها را شما می توانید پکیچ حذف و یا اضافه کنید، لذا هزینه آزمایش ریزش مو بسته به نوع و تعداد تست های تشخیصی می تواند متفاوت باشد.

آزمایش چکاپ ریزش مو با آسان آزمایش

اگر قصد انجام آزمایش چکاپ ریزش مو را دارید، آسان آزمایش بهترین گذینه برای انجام آزمایش چکاپ در منزل است. شما می توانید همین حالا درخواست خود را برای انجام آزمایش چکاپ ریزش مو در سامانه ثبت کنید و در محل دلخواه آزمایش را انجام دهید. برای انجام آزمایش چکاپ ریزش مو نیاز به نسخه پزشک نیست! لیست آزمایشاتی که برای چکاپ پوست و مو مناسب است از قبل توسط متخصصین آسان آزمایش گردآوری شده است و شما تنها با یک کلیک می توانید آزمایش چکاپ را در محل دلخواه انجام دهید.

آزمایش چکاپ برای ریزش مو