مجله سلامت

بهترین زمان برای آزمایش خون

بهترین زمان برای آزمایش خون

بهترین زمان برای آزمایش خون

بهترین زمان برای آزمایش خون به وضعیت و نوع آزمایش مورد نظر بستگی دارد. اما در کل، برای برخی آزمایش های خون نیاز به پیش‌نیازهای خاصی می‌باشد که باید رعایت شود. به طور کلی، برخی از نکات مهم را می‌توان به شرح زیر لیست کرد:

1) آزمایش های خون نیاز به ناشتایی: برخی آزمایش های خون نیازمند پرهیز از خوردن و نوشیدن برای مدتی قبل از آزمایش هستند، عمده آزمایش هایی که نیاز با رعایت ناشتایی دارند عبارتند از:

  • قند خون
  • چربی خون
  • کلسترول خون
  • آزمایش ویتامین B12
  • آزمایش GGT
  • آزمایش آهن سرم

2) آزمایش های خاص: برخی آزمایش ها نیازمند انجام در زمان خاصی هستند، مثلاً برخی از آزمایش های هورمونی باید در زمان خاصی از دوره یا در زمان خاصی از روز انجام شوند.

3) آزمایش های ازمایشگاهی روزانه یا روتین: برخی آزمایش های ازمایشگاهی می‌توانند در هر زمانی انجام شوند، مانند CBC (شمارش کامل خون) یا آزمایش‌های بیو شیمیایی معمولی.

پس بهترین زمان برای انجام آزمایش خون بستگی به نوع آزمایش، شرایط فیزیولوژیکی متقاضی، و دستورات پزشک دارد. اما در برخی موارد عمومی، مثلاً آزمایش‌های مرتبط با قند خون و چربی بهتر است صبح زود انجام شود. برای آزمایش ناشتا آب میتوان خورد ولی خوردن و نوشیدن سایر اقلام ممنوع است.

بهترین ساعت آزمایش خون

بهترین زمان برای انجام آزمایش خون ممکن است در زمانی باشد که شما ناشتا هستید. این برای آزمایش‌هایی که نیاز به اندازه‌گیری میزان گلوکز (قند خون) دارند به خصوص مهم است. اگر شما به دنبال انجام آزمایش خون هستید که نیاز به ناشتا بودن دارد، معمولاً کارشناس آزمایشگاه به شما توصیه می‌کند که حداقل 8-12 ساعت پیش از زمان مقرر آخرین وعده غذایی خود را مصرف نکنید. این به آن کمک می‌کند که نتایج آزمایش‌ها دقیق‌تر باشند. اما برای آزمایش‌هایی که نیاز به ناشتا نیستند، می‌توانید در هر زمانی انجام دهید. در کل بهترین ساعت آزمایش خون برای آزمایشات ناشتایی، ساعات اولیه صبح است.

بهترین زمان برای آزمایش خون بارداری چیست؟

انجام آزمایش خون بارداری بهتر است بعد از اینکه دوره قراردادن جنین به رحم (implantation) انجام شده باشد، که حدود ۱ تا ۲ هفته پس از بارداری است. اگر دوره قراردادن جنین به رحم را نمی‌دانید، می‌توانید آزمایش را پس از یک هفته از تأخیر در دوره قاعدگی خود انجام دهید. اما برای نتایج دقیق‌تر و قطعی‌تر، توصیه می‌شود آزمایش را بعد از یک تا دو هفته از تأخیر دوره قاعدگی خود انجام دهید. اگر دوره قاعدگی‌تان منظم نیست، مشاوره با پزشک می‌تواند بهترین زمان برای انجام آزمایش را مشخص کند. بهترین زمان برای آزمایش خون بارداری یک هفته پس از به تاخیر افتادن دوره ماهیانه است.

بهترین زمان برای آزمایش خون قند یا گلوکز

بهترین زمان برای آزمایش قند خون ناشتا صبح اول وقت می باشد. برای انجام آزمایش قند خون ناشتا می بایست حداقل 8 ساعت ناشتایی رعایت شود. یعنی اگر پزشک آزمایش قند خون ناشتا درخواست داده باشد بیمار می بایست از 8 ساعت قبل از آزمایش هیچ ماده خوردنی و نوشیدنی غیر از آب را نخورد. در صورتی که زمان ناشتایی کمتر از 8 ساعت باشد بر میزان آزمایش قند خون تاثیر گذار خواهد بود و قند خون بالاتر از نرمال گزارش خواهد شد.

بهترین زمان برای آزمایش خون چربی یا کلسترول

بهترین زمان برای آزمایش خون چربی یا کلسترول، صبح اول وقت به همراه رعایت حداقل 12 الی 14 ساعت ناشتایی است. عنی اگر پزشک آزمایش چربی خون یا کلسترول خون درخواست داده باشد بیمار می بایست از 14 ساعت قبل از آزمایش هیچ ماده خوردنی و نوشیدنی غیر از آب را نخورد. در صورتی که زمان ناشتایی کمتر از 12 ساعت باشد بر میزان آزمایش چربی خون تاثیر گذار خواهد بود و چربی خون بالاتر از نرمال گزارش خواهد شد.

بهترین زمان برای آزمایش خون هورمونی

بهترین زمان برای آزمایش خون هورمونی با توجه به نوع هورمون متفاوت است. برای مثال برای بررسی هورمون کورتیزول می بایست حتما راس ساعت 8 صبح نمونه گیری خون انجام شود. یا برای بررسی هورمون پرولاکتین می بایست حداقل دو ساعت از بیدار شدن خواب گذشته باشد. پس بهترین زمان برای آزمایش خون هورمونی برای هر هورمون متفاوت خواهد بود و می بایست طبق دستور آزمایشگاه نمونه گیری راس ساعت خاص انجام شود.

بهترین زمان برای آزمایش خون CBC

بهترین زمان برای آزمایش خون CBC، باتوجه به اینکه محدودیت زمانی برای انجام این تست وجود ندارد پس در هر ساعتی از شبانه روز می توان آزمایش CBC را انجام داد. از جمله از سایر آزمایشات که محدودیت زمانی برای انجام آزمایش ندارند عبارتنداز:

  • بررسی آنزیم های کبدی
  • بررسی آنزیم های قلبی
  • بررسی عملکرد کلیه
  • بررسی الکرولیت های خون

بهترین زمان برای آزمایش ادرار

بهترین زمان برای آزمایش ادرار، ادرار صبحگاهی است. در صورتی که همزمان با آزمایش ادرار کشت ادرار نیز درخواست شده باشد میبایست هنگام نمونه گیری، ادرار میانی جمع آوری شود. البته آزمایش ادرار را در هر ساعتی از شبانه روز نیز می توان انجام داد اما ارزش ادرار صبگاهی بیشتر است.

اگر بدنبال انجام آزمایش در منزل هستی می توانید از بخش آزمایش خون در منزل دیدن کنید و یا با کارشناسان آسان آزمایش در تماس باشید

 

بهترین زمان برای آزمایش خون

واتساپ آسان آزمایش

تماس با آسان آزمایش